Festival Lughnasad
KČT Kudrna pořádá na hradě Veveří již XVI. festival KELT & WORLD MUSIC
Vám (a nejen Vám), kterým v žilách koluje divoká keltská krev a v hrudi tluče romantické srdce, je určen tradiční věhlasný festival LUGHNASAD pořádaný CK a KČT KUDRNA, který bude opět zasazen do nitra hradu Veveří. Vše vypukne 3. 8. a zahrají vám GWALARN (Brno) – úvodní koncert této legendární bretoňské kapely zadara, ... dále od 15 hodin energické kapely > ISARA (Mladá Boleslav), MUSICA BALKANIKA (Brno), DICK Ó BRASS (Praha), ASONANCE (Praha) a CLAYMORE (Brno).
Uvidíte budování keltského ležení KELTOI. Vyzkoušíte si dávné keltské žití včetně řemesel, her pro děti i dospěláky, věštění, magie či rituálního malování na tělo.
I tentokráte vystoupí soubor LA QUADRILLA s irskými a skotskými tanci, sdružení SKOTSKÝ PES s dudáckými ukázkami i soubor DÉMÁIRT s nápaditým irským tancováním, ... nebude chybět ani tradiční BUBENICKÉ JAMMOVÁNÍ, či úžasné ohňové překvapení v podání CARPE NOCTEM.
Program
8:00 – 9:00 start keltského 15 km tažení (turistického pochodu) „Pohádkou máje“ od dolní (jižní) brány od 9.00. stavba keltského ležení KELTOI a otevírání stylových řemeslnických krámků (kováři, kovotepci, švartneři, mincíři, hrnčíři, šperkaři, kožešníci, krejčíři, bylinkáři, mastičkáři, …) i občerstvovacích oáz (jídlo, pití, lekvary, medovina, chmelovina, švestkovina... kocovina).
od 12:00 keltské hrátky pro děti i dospěláky se sdružením KELTOI, hodování, soutěžení, zkoušení pravého dávného keltského žití, včetně řemesel, věštění, magie...i šamanské kameny a rituální malování na tělo.
Možné prohlídky hradu. Toto do 17:00 hod. i bez vstupenky na festival.
Příhrádek (od 15 hodin placený prostor)
14:00 GWALARN - brněnská kapela hrající bretoňskou muziku ( http://gwalarn.cz/ )
15:00 ISARA - keltská kapela hrajíci celt-folk-rock ( http://www.isara.cz/ )
16:30 La Quadrilla - irské tance > ukázky + výuka ( http://www.quadrilla.cz/ )
17:00 MUSICA BALKANIKA - strhující balkánská muzika a a gypsy jazz ( http://www.musica-balkanika.cz/ )
18:30 Démáirt - tance & Skotský pes - dudáci ( https://www.demairt.cz/ ) & ( http://www.skotskypes.cz/ )
19.00 DICK Ó BRASS - čerpá z keltské hudby a koření ji pevnou rytmikou, ale zároveň jí bezohledně znásilňuje ( http://dickobrass.cz/ )
20:30 Bubnové jammování > bubny zajistí Martin maleček
21:00 ASONANCE - irské a skotské písně, songy a balady ( http://www.asonance.cz/ )
22:30 Carpe Noctem - ohňová šou ( http://www.cn-fireshow.cz/ )
23:00 CLAYMORE - gaelic-rocková kapela > Kabáti v sukních ( http://www.claymore.cz/ )
cca 00:30-01:00 > KONEC
A proč právě na Lughnasad?
Aby byla dobrá úroda (na polích i v lidských srdcích) a rozproudili jsme si tu naši velkou dávku keltské krve
Na co nezapomenout?
Pro lepší sicnu doporučujeme zadkulibá změkčovadla > deky, celty, karimatky, karitaťky...
A kdo nám to všechno pěkně ozvučí?
Pája Jindrák • www.lisak.info
Jak se k nám dostanete?
Pěšky, na bicyklu i kolobrndě, auty či šífy i busy (č.303) MHD + v noci zpět do Brna tradičně mimořádné posilové spoje.
Kde složit hlavu?
- Autocamp Obora, Rakovecká 79, Brno, 635 00, www.autocampobora.cz, tel. 546 223 334
- Kemp Hana, Dlouhá 135, Veverská Bítýška, www.campinghana.com, tel: 607 905 801
- na už posečených loukách při kostelíku Nanebevzetí Panny Marie - mapa
Co s gáblem?
- Bude připraveno spousta stánků s jídlem a pitím vč. čajovny ČHAJORI až ze Sv. Júra
VSTUPENKY
- e-předprodej na SMS Ticket zde
- 290 ká (do 2.8.) v e-předprodejích i v pobočkách CK KUDRNA > Brno, Lidická 17 * Praha, Žitná 1 * Ostrava, 28.října 491/66
- 350 ká potom na fleku
- za polovic omladina do 15 let a držitelé ZTP
- zadara děcka do výšky 39,370078 palce
Mediální partneři
Partneři festivalu
SPŘÁTELENÉ KELTSKÉ FESTIVALY
PLUMLOVSKÁ KELTSKÁ NOC (19. – 20. 7. 2019)
ČESKÝ LUGHNASAD NASAVRKY (20. – 27. 7. 2019)
Plumlovská KELTSKÁ NOC (19.–20. 7.), nasavrcký český (20.–27. 7.) & brněnský moravský (3.8.) LUGHNASAD tvoří pospolu jakési trojúhelníkové keltské trojfestivalí, které lze propojit parádním prázdninovým dvoutýdenním vandrem:
O Lughnasadu
Oslavy keltského Lughnasadu začínaly 1. srpna a obvykle trvaly několik dní. Lughnasad byl svátkem oslavujícím úspěšnou sklizeň, byl vyjádřením vděčnosti bohům zodpovědným za ochranu kmene a za úrodu. Během oslav Lughnasadu se obvykle uzavíraly sňatky, pořádaly různé lidové veselice, závody a soutěže či sportovní klání. Během těchto oslav byly zakázány jakékoli projevy nevraživosti, násilí a také vymáhání dluhů. Při shromáždění lidu, pořádaném obvykle na nějakém posvátném vrchu, byla uctívána Matka země v některé ze svých podob (nejčastěji jako bohyně Danu) a především jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších keltských bohů Lug, po němž nese jméno i tento svátek. Lug byl bohem moudrosti a všech umění, patron řemeslníků i válečníků, mocný kouzelník nadaný neobyčejnými intelektuálními schopnostmi a vůbec jeden z "nejuniverzálnějších" keltských bohů. Zobrazován byl zpravidla jako mladý muž ušlechtilých rysů s velkým oštěpem a doprovázen havrany, symboly moudrosti a proroctví. Při východu slunce prvního dne Lughnasadu odsekl slavnostně jeden z druidů několik klasů obilí z první úrody. Ty položil na kámen a vyřkl zaklínací formuli (šlo patrně o díkůvzdání bohům). Poté se zrno z těchto klasů umlelo, zpracovalo na těsto, z něhož se vytvarovala placka. Ta se pak upekla na ohni, který byl rozdělán pouze z větví jeřábu. Upečená placka se po drobtech rozdala všem účastníkům oslavy.
Zveme Vás!