Mušle, škeble, ulity, lastury, hvězdice… Jednoznačně nejlepší suvenýry od moře. Komínek z bílých lasturek na vaně, červená mořská hvězdice vystavená za sklem v obýváku nebo náhrdelník či náramek z malých mušliček. Taky se vám vždycky rozsvítí oči při pohledu na pláž při odlivu posetou stovkami malých mořských zázraků? Než zase v záchvatu euforie popadnete kbelík a začnete do něj bezhlavě házet vše, co se vám zalíbí, věnujte pozornost tomuto článku. Bez správných informací a základního sběratelského know-how totiž můžete moři a jeho obyvatelům opravdu hodně uškodit.
CK Kudrna vám přináší několik doporučení, kterými byste se na letošní dovolené měli při sbírání mušlí řídit. Mít doma krásnou mořskou výstavku je sice paráda, určitě ale nechcete, aby byla vykoupena životy desítky malých zvířátek. Často přitom stačí jen vědět, co a jak sbírat.
1. Neberte nic živého
Může to znít jako samozřejmost, ale divili byste se, kolik lidí zapomíná, že uvnitř mušlí skutečně žijí živí tvorové. Jsou to nejrůznější měkkýši a krásné lastury a ulity jsou jejich domovy, bez kterých nemohou fungovat. Představa zabít zvíře jen proto, abyste si mohli doma vystavit část jeho těla se může zdát v tomto kontextu přehnaná, bohužel je to ale realita a například oranžová mořská hvězdice zaživa usušená na slunci jen proto, aby zdobila stylový interiér není bohužel žádnou výjimkou.
2. Spirálové ulity nechte na pláži
Ano, spirálové ulity jsou jedny z nejhezčích, co jdou na pláži vůbec najít. Je tu ale jiný sběratel, který je potřebuje mnohem víc než vy. Říká se mu rak poustevníček a opuštěné schránky plžů mu poskytují jediný možný úkryt. Existuje několik tisíc druhů těchto poustevnických krabů a úplně každý z nich potřebuje k přežití právě spirálovou ulitu. Jak poustevníčci rostou, musejí se stěhovat do větších ulit a pokud vhodnou ulitu nenajdou, umírají na sežehnutí sluncem nebo skončí jako kořist některého z jejich predátorů. Největší problém mají pochopitelně ti největší kraby, jejichž život končí často právě proto, že nemohou najít dostatečně velkou ulitu. Ta už totiž nejspíš leží na poličce u někoho v ložnici.
3. Sbírejte jen pár kousků (nebo ještě lépe, sbírejte jen fotky)
Je to tak, prázdné lastury se neválí na pláži kvůli nám, sběratelům, ale kvůli desítkám jiných mořských organismů, jejichž život závisí na jejich využívání. Všechny mušle hrají důležitou roli v přírodním ekosystému a jejich necitlivé a neumírněné sbírání může vést až k erozi pláže, změnám v recyklaci uhličitanu vápenatého nebo dokonce k vymírání některých vzácných druhů mořských měkkýšů. Dobře tedy zvažte, kolik mušliček a škebliček potřebujete nebo jestli by vlastně nebylo lepší mít místo jedné mrtvé mořské hvězdy na zdi krásnou fotografii živé hvězdice.
4. Pomozte vyplaveným mušlím zpět do vody
Pokud najdete nějaké živé stvoření uvízlé na souši daleko od vln (je jedno, jestli je to mušle, krab, hvězdice, ježek nebo něco jiného), nebojte se mu pomoci a zachránit ho. Jen málo druhů dokáže přežít na suchu a slunci až do dalšího přílivu. Samozřejmě, že je vlny můžou vyplavit zítra znovu, pokud se vám ale chce, můžete jim dát přinejmenším šanci. Šetrně je podeberte do rukou nebo do kyblíčku a zaneste je tak daleko do moře, kam až dojdete. V žádném případě je do vody nehažte jako baseballový míček!
5. Poučte vaše děti
Možná jste jeden z uvědomělých sběratelů, kterému se výše zmíněné rady a doporučení zdají naprosto jasné a zbytečné. Tohle ví přece každý! Možná to ale neví vaše děti… Ty si s mušličkami a krabíky hrají obzvláště rády a někdy vůbec netuší, že uvnitř těchto skořápek žijí malá zvířátka, která tyto domečky potřebují k přežití. Nemluvě o tom, že někteří poustevníčci jsou tak malí, že je v ulitě ani nejde najít. Co takhle letos místo sbírání vyrazit s dětmi navečer malá stvoření zachraňovat a vracet do vody? Děti to bude určitě bavit víc…
Správné sbírání mušlí si letos můžete vyzkoušet na jednom z našich skvělých zájezdů k moři. Určitě vás nadchne Korsika a její pláže, Sicílie a Liparské ostrovy Pro větší exotiku se podívejte na naše expedice do Indonésie, Thajska nebo na Srí Lanku.