Fyzicky nejméně náročné rumunské putování zahájíme dvoudenním přechodem pohoří VLĂDEASA. Odměnou nám budou krásné výhledy na okolní kopce i roviny a výhled na přehradu z nejvyšší hory tohoto pohoří Vlădeasa (1.836 m). Sejdeme i do krasového pohoří evropského významu BIHOR. Prozkoumáme zde mnoho jeskyní, závrtů, propastí, skalních tunelů, ponorných řek, soutěsek, silných vývěrů i nádherné krasové louky. Opravdové dobrodružství nás čeká při prohlídce jeskyně Barsa, v průchozí tunelové jeskyni Rădeşei nebo při brodění v soutěsce Someşul Cald s 300 m vysokými vápencovými srázy. Na planině Padiş potkáme babičky, které mají nejen zlaté zuby, ale i zlaté ruce a nabízí výborné mléko, špek a domácí placky plačinty. Denně budeme potkávat nesčetná stáda koní, ovcí i černých buvolů, kteří jediní cinkáním svých zvonečků ruší opravdové horské ticho. Prohlédneme si také největší rumunskou ledovou jeskyni Scărişoara či unikátní více než stometrovou trojpropast CETĂŢILE PONORULUI tedy Ponorné Hrady. V horských chatách a hospůdkách ochutnáme místní speciality jako jsou mamaliga a brynza. Putovat budeme ve výškách 500 – 1.800 m, denně cca 20 km (občas i nalehko při hvězdicových túrách z tábořiště).
Každý den putujeme od ranní deváté, s přestávkami na jídlo, focení a kochání se přírodou, až do pozdního odpoledne. Kdo má chuť a síly, ještě si někam zajde, ostatní se utáboří na osvědčených místech. Rozhodujícím činitelem je kromě vaší kondice také počasí. Neovlivníte jej, nevyberete si jej, ale s patřičným vybavením snadněji odoláte. Sehrané party mohou jít po konzultaci s průvodci samy. Není však radno chodit v počtu menším tří. Odporuje to základním pravidlům horské turistiky. Mapy vám dáme, ale jsou rumunské – ne vše v nich je a ne vždy stoprocentně sedí.
Nocovat budeme na ověřených tábořištích ve volné přírodě ve vlastních stanech a spacácích. Hygiena je omezená a to v horských potocích a tůních. Na většině tábořišť voda bude.
Doprava bude řešena zájezdovým autobusem.
Všechny túry půjdeme natěžko a tudíž batoh budeme mít celou dobu na zádech (krom 4. a 6. odpočinkového dne). Zvažte proto dvakrát nad každou součástí výstroje a oblečení, zda jej opravdu budete potřebovat.Jaká je denní převýšení a délka plánovaných etap?1. túra: (↔ 9 hod., ↑ 1240 m ↓ 340 m)2. túra: (↔ 8,5 hod., ↑ 110 m ↓ 350 m)3. túra: (↔ 6,5 hod., ↑ 130 m ↓ 130 m)4. túra: (↔ 8 hod., ↑ 0 m ↓ 230 m)5. túra: (↔ 7 hod., ↓ 600 m ↑ 600 m)6. túra: (↔ 7 hod., ↓ 100 m ↑ 300 m )7. túra: (↔ 8 hod., ↑ 220 m ↓ 100 m)8. túra: (↔ 6 hod., ↑ 0 m ↓ 630 m)
Bližší informace ke cookies najdete zde