1. den
Lokální přelet ze Santiaga de Chile do Balmacedy. Balmaceda je malá vesnička na rovné ploše. Není v ní mnoho zajímavého, slouží převážně jen jako lokální letiště. Po příletu sedneme rovnou do auta a pojedeme do nedalekého Coyhaique, které je centrální město celé oblasti Aysén ve které se budeme následující dny pohybovat. Toto město je náš výchozí bod, z kterého se vydáme po slavné Carretera Austral. Pojedeme rovnou do ubytování a podle času příletu a nálady klientů po dlouhém letu se vydáme na krátkou návštěvu města, nebo si dáme odpočinek po dlouhé cestě.
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
2. den
Ráno po snídani se vydáme na výlet do nedalekého přírodního parku Reserva Nacional Coyhaique. Tady se poprvé seznámíme s místní přírodou a protáhneme tělo na jednom z treků s možností výstupu na vrchol Cerro Cinchao (1336 m) (↔ 17 km , 8 hod., ↑ 892 ↓ 892 m). Trasa vede částečně na pohodlné pěšině a částečně v obtížném kamenitém terénu. Z vrcholu jsou krásné výhledy do dalekého okolí, kde můžeme vidět trvale zasněžené vrcholky. Výstup půjdeme nalehko s malým batůžkem, pokud by to dělalo někomu potíže a stále by potřeboval oddech po náročné cestě, může se vydat po kratším okruhu který nás provede místní florou a nebude absolvovat výstup k vrcholu. Kratší okruh půjdeme také pokud by k výstupu nebylo vhodné počasí. Zbytek odpoledne bude také možnost zajet k nedalekému vodopádu či proběhnout centrum Coyhaique, nakoupit zásoby na následující dny a nebo dát si třeba místní výborný steak.
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
3. - 5. den
Po snídani opustíme Coyhaique a přesuneme se ke krásnému hornatému Národnímu parku Cerro Castillo. Tento národní park nám nabídne možná jeden z nejhezčích treků v Patagonii. Tento trek půjdeme na těžko se spaním ve vlastním stanu na vyhrazených kempovištích. Trasa bude dlouhá celkem 55 km, přes hory i hluboká horská údolí,.. uvidíme ledovce,
ocitneme se v deštném pralese i mezi pastvinami. Během 3 dnů, do kterých je trek rozdělen narazíme na rozmanitost terénu a několik druhů ekosystému. Pokud bude někdo velmi zdatný, je možné trek prodloužit ještě o výstup do Laguny Duff.
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
6. den
Během dopoledne dojdeme k autu a pár hodin strávíme jízdou do malého městečka Puerto Río
Tranquilo, ležící na břehu největšího Chilského jezera General Carretera. Jezero které má azurově modrou
vodu je ledovcového původu, dlouhé přes 200km a jeho největší hloubky dosahují 586 m. Místními bylo dlouhé
roky nazýváno Chelenko, což v překladu značí -Bouřlivé vody. My zde budeme mít úžasnou možnost proplout se po jeho ledové hladině a navštívit jedny z nejkrásnějších skvostů, které nám toto jezero nabízí – Capillas de Mármol – neboli kaple z mramoru. Druhou variantou pro ty, kteří by rádi prozkoumali okolní Andské pohoří a chtěli si užít výhledu shora, je možnost strávit několik hodin v sedle koní, místního plemene Criolla, kteří jsou velmi příjemní, v terénu obratní a vyvezou nás do přírody plné výhledů do krásné krajiny i nás trochu seznámí s místní kulturou Patagonských kovbojů – zvaných Gaučové. Mezi těmito aktivitami si bohužel musíte vybrat pouze jednu (zájem prosíme zaškrtnout při objednávce). Večer se ubytujeme v místním městečku, kde se znovu vyspíme v teplé posteli.
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
7. den
Další den opět strávíme v oblasti v okolí Puerta Ría Tranqila. Čeká nás celodenní program, i zde si musíme vybrat ze dvou variant, jak tento den strávíme. Obě varianty nás zavedou k prozkoumání ledovce Exploradores, který je součástí Národního Parku Laguna San Rafael. Tento NP se nachází pod nejvyšší horou celé Patagonie - Mont St. Valentine s výškou 4.058 m.n.m. Na výběr máme mezi dobrodružnou pěší výpravou, přibližně 8h dlouhý trek, přímo po ledovci v plném vybavení s mačkami, navázáni na lano, při které se seznámíme podrobně s charakteristikou i aktuální problematikou ledovců. Jako druhá varianta se nabízí luxusní plavba k laguně San Rafael, kde loď dopluje až přímo k ledovci a všichni tak můžeme zblízka obdivovat ohromnou velikost a sílu ledovce a ještě si u toho třeba i vychutnat kvalitní whiskey, do níž je vkládán led z ledovce. Mezi těmito aktivitami si bohužel musíte zvolit pouze jednu (zájem prosíme zaškrtnout při objednávce).
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
8. - 9. den
Ráno se přesuneme po slavné Rúta 7 zase o kus dál, do dalšího malého a příjemného městečka Cochrane. My
si zde také nakoupíme menší zásoby na další 2 dny a rovnou vyrazíme s plným batohem na další pěší túru do Národních Parků Tamango a Patagonia, které začínají hned za městečkem. Údolí Chacabuco v centru parku je velmi bohaté na divokou zvěř, od pumy a guanaka po širokou škálu ptáků. Bude to další z méně známých a navštěvovaných
Národních Parků, kde pravděpodobně nepotkáme mnoho dalších turistů. Čeká nás zde dvoudenní túra na
těžko s nocováním v přírodě na označených kempovištích (↔ 45 km , ↑ 1900 ↓ 1900 m).
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
10. den
Dopoledne dojdeme poslední úsek treku zpátky k našemu autu a zastavíme se v Cochrane na dokoupení potravin a můžeme si zde dopřát takovou tu sladkou tečku v místní cukrárně, která je opravdu luxusní. Případně zaskočit i na rychlý oběd do některé z místních restaurací. Po pauze ve městečku se vydáme na pozemek místního Gauči – Florencia, u něhož se ubytujeme na další noc. Pro přenocování nám bude muset postačit kus louky na jeho pozemku. Cestou k Florenciovi nakoukneme na vyhlídku u ledovce San Lorenzo s vrcholem ve výšce 3.706 m.n.m. Můžeme si také zaplavat v krásném jezeru Lago Brawn, jež sahá téměř až k pozemkům Florencia.
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
11. den
Ráno po rychlé snídani a sbalení stanů se vydáme do pobřežního městečka Caleta Tortel. Nachází se zde převážně dřevěné domky postavené na kůlech, které jsou propojeny dřevěnými chodníky. Městečko bylo založeno teprve v roce 1955 za účelem těžby dřeva a dlouhodobě bylo dostupné pouze lodní dopravou, což se změnilo až v roce 2003, kdy byla postavena silnice spojující Caletu Tortel s Carreterou Australl, vybudovanou Augustem Pinochetem.
V městečku se ubytujeme a projdeme se krátkým trekem vedoucím pralesem nad zátokou. Kde se nám naskytnou opravdu úchvatné výhledy. Pokud bude mít někdo zájem, může se loďkou vypravit na nedaleký ostrůvek - Isla de los Muertos. Přímo v Tortelu také přenocujeme.
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
12.-13. den
Ráno krátce přejedeme do nedalekého osamoceného přístavu Puerto Yungay, kam nás dovede poslední úsek slavné Carretera Austral, nebo také Rúta 7. Silnice byla otevřena v roce 1988 a roku 1996 se její konec nacházel právě v Puerto Yungay, odkud její poslední úsek směřující do Villa O Higgins byl dostaven až v roce 2000. My se však nalodíme na malý lokální trajekt, kterým další dva dny poplujeme do Puerto Natales. Tedy dnešní a stejně tak následující noc budeme trávit v malé lodní kajutě při dlouhé plavbě mezi úchvatnými fjordy. Plavba nebude nijak rychlá a dost možná se budeme
muset prodírat i kusy ledu pokrývající místní vody. Při troše štěstí můžeme pozorovat nejen krásnou scenérii, ale také život nacházející s v moři kolem nás. Což může být rozhodně nevšední zážitek.
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
14. den
Po dvou dnech plavby dorazíme na pevninu. Nejspíše rovnou zaskočíme na rychlý oběd a zbytek odpoledne můžeme společně či každý zvlášť vyrazit obdivovat krásy i zákoutí tohoto přístavního města. Místní klima je chladné, oceánské, se silným větrem během léta. Pokud by ovšem byl zájem o trochu více objevování, bude možnost zajet k nedaleké jeskyni - Cueva del Milodon, která je pozoruhodná objevem kůže, kostí a částí zemního lenochoda zvaného Milodon Darwini. V okolí se nachází několik dalších jeskyní a skalní útvar zvaný Silla del Diablo (Ďáblova židle). Byly zde nalezeny zbytky dalších vyhynulých zvířat a také lidské ostatky. Ubytujeme se přímo v Puerto Natales a opět se vyspíme v posteli, tentokrát bez pohupování z předchozí plavby. :-)
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
15. den
Včerejší odpočinkový den byl jistě dobře využit k nabrání potřebných sil pro dnešní delší túru v Národním Parku Torres del Paine – jedním z nejnavštěvovanějších míst Patagonie, kam každoročně míří tisíce turistů a rozhodně patří mezi vyhledávané skvosty. Nachází se v nejjižnějším chilském regionu Magallanes a Chilská Antarktida. V nadmořských výškách od 50 do 3000 metrů žijí pštrosi Nandu, lamy Guanako či kondoři. Dnešní túru půjdeme na lehko, pouze s malým batůžkem (↔ 25 km , ↑ 1050 ↓ 1050 m). Po výletu se opět vrátíme do předchozího ubytování v Puerto Natales.
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
16. den
Dnes si znovu trochu odpočineme. Po snídani se vydáme do Punta Arenas, nejvýznačnějšího města na pobřeží Magalhãesova průlivu a hlavní města chilského regionu Magallanes a Chilská Antarktida. Jde o třetí největší město v celé Patagonii a obývá jej přibližně 123 tisíc obyvatel. Po příjezdu se nejdříve poplujeme podívat na nedaleký ostrůvek Isla Magdaléna s největší místní kolonií tučňáků Magellanských. Po návratu se ubytujeme v pohodlí přímo v Punta Arenas, do kterého večer chvíli nakoukneme.
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
17. den
Začneme se pomalu loučit. Bude nás čekat přejezd na místní letiště a krátký lokální přelet do hlavního města – Santiago de Chile. V Santiagu se ubytujeme na poslední noc a zbytek dne se podíváme do jeho centra. Santiago je nejstarší město Chile, založené Evropany. Návrší Santa Lucía patří k nejzajímavějším místům starého města. Na úpatí opevněného kopce stojí Neptunova fontána a galerie indiánského umění. Čtvrť Bellavista je typická svými romantickými zákoutími a
klidnými uličkami, ale i rušným nočním životem. Najdeme zde třeba i dům Chilského komunistického básníka Pabla Nerudy, který postavil své milované ženě a ve kterém dnes sídlí jeho muzeum. Možná stihneme nakouknout i do slavné Metropolitní Katedrály. Poslední nocí v Santiagu bude naše expedice na konci.
Expedice v Chilské Patagonii – cestou Pinocheta
18. den
Po snídani nás bude čekat krátký přejezd na mezinárodní letiště, kde se rozloučíme a rozletíme se zpátky do svých domovů. S ohledem na časový posun, počítejte s návratem následující den.