Făgăraș

Za zážitky bez obav
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování
Strava
Doprava
Náročnost
Náročnost

Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace k termínu

Odeslat nominaci
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

"Větrné" hory

Nejvyšší a nejrozsáhlejší pohoří Rumunska vás uchvátí svou mohutností. Hory jsou plné průzračných jezer, skal, ale i luk, na kterých se pasou ovce ve výšce přes 2.000 m. Skalnaté, ale příjemně travnaté hřebeny mají vysokohorský charakter a táhnou se v délce 70 km. Ostřejší hřebeny a kamení dodávají cestě dobrodružnou povahu. Značená cesta obchází nebezpečné skalní partie, na nimiž se pyšně vypíná nejvyšší hora Rumunska - Moldoveanu (2.544 m). Jde se stále nad hranicí lesa, ale v případě nouze lze sestoupit k některé z horských chat nebo využít bivakovací boudy. Při tomto nejnáročnějším rumunském putování ve výšce 1.800–2.500 m je třeba počítat s velkým převýšením a častými rozmary počasí, které poutníka nešetří.

Videa

Program zájezdu

1.–2. den

Odpolední až noční nonstop jízdou přes Slovensko a Maďarsko se dostaneme do Rumunska, projedeme Aradem a dorazíme do horské vesničky Turnu Roşu na úpatí pohoří Făgăraş. Odtud začneme stoupat směrem na hřeben a na noc se utáboříme v některém ze sedel poblíž vrcholu Tatarul. (↑ 1.154 m, ↓ 0 m)

3. den

Odtud se vyšplháme do travnatého sedla Şaua Surului (2.113 m) a budeme pokračovat po hlavním hřebeni Făgăraşe přes sedlo Curmatura Roşiilor a vrcholek hory Budislavu (2.343 m), abychom navečer spočinuli u krásného horského jezera Avrig. (↑ 1.005 m, ↓ 482 m)

4. den

Traversem pod horou Ciortea a dále přes dvojité sedlo Gîrbova (2.134 m) se přesuneme na vrcholek Scara (2.306 m) a do sedla Şaua Scarii a přes trojvrcholek Vf. Musceaua budeme po hlavním fagarašském hřebeni směřovat stále na východ. Při dobrém počasí vystoupáme ještě na druhou nejvyšší horu Rumunska – Negoiu (2.535 m) a z ní klesneme legendární průrvou Strunga Dracului k jezeru Calţun. V případě špatného počasí nebo hrozby bouřek zatáboříme již v kotli těsně před Negoiu. (↑ 600 m, ↓ 253 m)

5. den

V případě, že předchozí den zatáboříme už dříve nás bude hned po ránu čekat přechod hory Negoiu až k jezeru Calţun. Dále budeme pokračovat přes několik travnatých vrcholů s občasnými skalními partiemi na východ. Na závěr projdeme horským sedlem Şaua Caprei (2.315 m) a sestoupíme k malebnému horskému plesu Lac Capra, kde rozbijeme náš „basecamp“. Při dostatku času, dobrém počasí můžeme podniknout nalehko výšlap po okolí (např. k chatám a jezeru Bâlea Lac, nebo na vrcholek Vânătoarea lui Buteanu (2.507 m). (↑ 1.205 m, ↓ 942 m)

6. den

Od jezera budeme traversovat hlavní horský hřeben k pozoruhodnému skalnímu vápencovému oknu Fereastra Zmeilor. Zájemci o exponovanější část hřebene odtud budou pokračovat stále po hlavním hřebeni přes vrcholky Arpaşu Mare (2.468 m), Mircii (2.461 m), a kolem jezera Podu Giurgiului, ostatní mohou tento úsek obejít traversem přes tři hřebeny. Na noc se utáboříme v blízkosti horské chaty a ledovcového jezera Podragu. (↑ 654 m, ↓ 838 m)

7. den

Vrátíme se zpět na hlavní horský hřeben, který budeme převážně traversovat stále směrem na východ. Odpoledne vyšplháme na vrcholek hory Viştea Mare (2.527 m) odkud je to již jenom skok na nejvyšší horu Făgăraşe i celého Rumunska – majestátní Moldoveanu (2.544 m). Dnešní noc strávíme poblíž horského jezera Valea Rea. (↑ 1.219 m, ↓ 1.141 m)

8. den

Kolem vrcholů Gălbenele (2.456 m), Gălăşescu Mare (2.470 m), Slăninei (2.268 m) a Vf. lui Mogoş (2.398 m) budeme pokračovat po hlavním travnatém hřebeni až pod vrcholek hory Urlea (2.473 m), odkud se pokocháme parádními výhledy na jezero Urlea, u kterého budeme s největší pravděpodobností tábořit. (↑ 193 m, ↓ 194 m)

9.–10. den

Severovýchodními zalesněnými svahy pohoří budeme klesat kolem chaty Urlea až do vesničky Breaza, kde se podíváme, jak zde místní lidé vlastně žijí a kde též zakončíme naše putování. Tam pro nás večer přijede autobus, no a potom už ... DOMŮ, do Brna, do ... (↑ 290 m, ↓ 1.668 m)

Ubytování

Budeme spát ve vlastních stanech a s vlastními spacáky v lůně malebné rumunské přírody na klidných tábořištích, která se nám osvědčila v letech minulých. Téměř vždycky mají zdroj pitné vody. Kromě první noci jsou tábořiště vždy nad hranicí lesa v nadmořských výškách nad 2.000 m – za jasných nocí bude chladno a není zde ani možnost vařit na ohni či se u něj zahřívat. Předpokládáme, že splynete s přírodou a že po sobě nebudete zanechávat civilizační „stopy“.

Strava

Stravování je po celou dobu zájezdu z vlastních zásob, protože kromě pastevců a ovcí téměř nepotkáme jiné civilizace. Vřele doporučujeme ochutnat některé místní speciality – výborné ovčí sýry, mléko (raději po převaření). Nejvhodnější je vařit a stravovat se ve 2 max. 3 lidech. Nezapomeňte doma své jídelní nádobí: ešusy či nějaké misky, šálek na čaj, lžičku či celý příbor, nůž s otvírákem.

Doprava

Doprava bude řešena zájezdovým autobusem.

Nástupní místa

Náročnost

Jedná se o 10 denní zájezd zaměřený na poznání hor nejvyššího pohoří Rumunska. Vzhledem k plánovanému programu, nadmořské výšce, možnému krutějšímu počasí a dennímu převýšení se jedná o zájezd velmi fyzicky náročný, patřící k nejobtížnějším přechodům v rumunských Karpatech. Nejméně příjemné zážitky nám asi přinese dlouhý přejezd na začátku i konci vlastního programu.

Čeká nás náročná hřebenovka s prudkým nástupem a pak krásnou panoramatickou cestou (nahoru a dolů) po vrcholcích hřebene, včetně výstupu na nejvyšší horu Rumunska – Moldoveanu (2.543 m). Každý den půjdeme asi 6 až 7 hodin čisté chůze a průměrně 1.000 až 1.500 výškových metrů nahoru a zase dolů. Chůze po horských stezkách je okořeněná několika exponovanými skalnatými úseky, při jejichž překonávání bude potřeba zvýšené opatrnosti. Některé z těchto úseků se dají obejít, jiné nikoliv. Je proto potřebná určitá fyzická zdatnost a jistá chůze. Protože se jedná o týdenní přechod hor natěžko bez podpory autobusu, je potřeba počítat s tím, že si vše potřebné ponesete na zádech. Po vystoupení se s autobusem setkáme až za týden. Důležitá je proto dobrá volba batohu a jeho obsahu. Zvažte proto každou maličkost, kterou si s sebou vezmete. Čím méně věcí s sebou budete mít, tím menší utrpíte případnou škodu. Hlavně se však fyzicky nezničíte a dovolenou si pořádně užijete.

Vynaloženou námahu značně ovlivňuje také volba batohu a jeho sbalení. Batoh budete mít každý den na zádech a rozvažte proto dvakrát nad každou součástí výstroje a oblečení, zda jej opravdu budete potřebovat. Nemějte strach, že se shodíte, když nebudete mít každý den nové tričko a kalhoty. Na horách se na parádu tak nehledí. Autobus, který nás odveze na začátek přechodu se vzápětí vrací do ČR a nelze v něm nechat žádné věci.

Další info

Skupina
Maximální kapacita je 15 účastníků, kterou budou doprovázet navíc dva průvodci, jeden vpředu určující směr a druhý vzadu, dodávajíc povzbuzení pomalejším.

Cestovní doklady
Jelikož je Rumunsko od 1.1. 2007 v EU, stačí vám pro tuto cestu platný OBČANSKÝ PRŮKAZ.

Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.


Termíny

Aktuálně není vypsán termín pro tento zájezd. Je možné, že na něm v tuto chvíli pracujeme nebo s ním v této sezóně nepočítáme. Přesto, pokud jste skupina a máte zájem o individuální termín přímo dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat. Více informací k zájezdům na zakázku zde.
Nominace k termínu

Odeslat nominaci
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Články

Jak se sbalit do rumunských hor

Lucie Rešková, Jaroslav Zeman, Dominika Sommerová, Tomáš Procházka

Vypravit se do hor, zvláště pak do rumunských Karpat, není jen tak. Jelikož se zpravidla jedná o týdenní přechod hor „natěžko“ bez...

více

Podobné zájezdy

Bosnou s krosnou

Bosnou s krosnou

9. 7. - 20. 7. 2025 Chci to vidět