1. den
Pozdní odpolední přílet z Prahy na letiště Keflavík. Přesun do našeho prvního kempu a následná krátká procházka kolem majáku Gardur, kde při troše štěstí zahlédneme hlavy lachtanů, vykukující z vln Severního Atlantského oceánu.
2. - 3. den
Vyrazíme do NP Þingvellir s nejstarším parlamentem světa Alþing pod širým nebem, z roku 930. Navštívíme vodopád Gulfoss a gejzír Strokkur. Starou vikingskou cestou Kjölur přejedeme přes černé sopečné pláně do geotermální oblasti Hveravellir, která se nachází mezi dvěma ledovci Langjokull a Hofsjokull. V kempu se můžeme vykoupat v přírodní termální lagunce. Následující den si užijeme turistiku v „Čarodějných horách“ Kerlingarfjöll a poté se přesuneme na zelený sever ostrova. Po cestě se zastavíme u dřevěného kostelíku Víðimýrarkirkja a pak možná i na zmrzlinu. (↔ 8 km, ↑ 430 m, ↓ 160 m)
4. - 5. den
Den zahájíme návštěvou skanzenu drnových stavení Glaumbær. Areál nabízí též historickou kavárničku Áskaffi. Poté se vydáme kolem vodopádu Goðafoss, dále přes městečko Akureyri, kde navštívíme zdejší unikátní botanickou zahradu. Nakonec dojedeme až k jezeru Mývatn, kde zůstaneme následující dvě noci. Okolí jezera Mývatn je plné atraktivních útvarů sopečného původu. Vydáme se na trek skrz lávové pole Dimmuborgir, po okraji obejdeme majestátní kráter Hverfjall, nahlédneme do malé lávové jeskyně Grjótagjá s horkým pramenem a po svých dojdeme zpět, až do kempu. Prozkoumáme části vulkanického systému Krafla, jako je sirné pole Hverir na úpatí aktivní sopky Námafjall, vulkán Leirhnjúkur a obrovské lávové pole kolem něj, nebo kráter Víti. Kdo bude mít chuť, může ve večerních hodinách zrelaxovat v mléčně modré vodě nedalekých termálních lázních Jarðböðin. (↔ 19 km, ↑ 250 m, ↓ 260 m)
6. den
Ráno vyrazíme do přístavního městečka Húsavík. Pro zájemce bude možnost podniknout plavbu za pozorováním velryb na palubě staré dřevěné rybářské lodi, popíjet horkou čokoládu a vychutnat si skořicové rolky. V přístavu se dále nachází velrybí muzeum, které stojí za to navštívit. Společně se pak přesuneme do lázní Geosea, které jsou unikátní nejen svou polohou - nachází se na útesu přímo nad zálivem Skjálfandi a geotermálně ohřívaná voda je mořská. Následuje přesun do NP Jökulsárgljúfur, na tábořiště Vesturdalur uprostřed „ozvěnových skal“ Hljóðaklettar. (↔ 3km)
7. den
Dopoledne ve znamení NP Jökulsárgljúfur. Postupně budeme objevovat pozoruhodné skalní útvary, jako jsou ozvěnové skály Hljóðaklettar, velká čedičová jeskyně Kirkjan, nebo červený vulkán Rauðhólar. Nemineme ani vulkanické sloupy Karl og Kerling (v překladu Starý muž a Stará žena), které jsou samozřejmě, jak by se na Islandu slušelo, považované za zkamenělé Trolly. Následně přejedeme k vodopádu Dettifoss. Noc strávíme již na východním pobřeží Islandu, v malém kempu nad zálivem Fossárvík. (↔ 8 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
8. - 9. den
Kolem fjordů ve východní části Islandu pojedeme pod největším evropským ledovcem Vatnajökull. V přístavní vesničce Djúpívogur si prohlédneme Eggin í Gleðivík (= vejce ve šťastné zátoce) a muzeum islandského dědictví v nejstarším domě Langabúð z roku 1790. Místní restaurace nabízí výborné Fish&Chips, produkty lokálního rybolovu. Odpoledne navštívíme úchvatnou ledovcovou lagunu Fjallsjökull s plujícími ledovými krami, mezi nimiž se můžeme projet na nafukovacích kajacích. Alternativou je krátký trek na jedno z ikonických míst Islandu, kaňon Múlagljúfur, tento dvouhodinový výpad nás dovede až na vyhlídku na vodopády Hangandifoss a Múlafoss (↔ 4 km, ↑ 200 m, ↓ 200 m). Na následující dvě noci se ubytujeme v kempu pod NP Skaftafell, který leží v obklopení ledovců na úpatí nejvyšší hory Islandu Hvannadalshnjúkur (2 110 m). Celodenní turistika nabízí několik tras různých obtížností. Ať už se vydáme na zubatý vrchol Kristínartindar (↔ 19 km, ↑ 1130 m, ↓ 1130 m), nebo si zvolíme kratší variantu treku (↔ 10 km, ↑ 330 m, ↓ 330 m), v obou případech uvidíme ledovcový splaz Skaftafellsjökull a skalní varhany vodopádu Svartifoss. Pro zájemce je na programu též projížďka na islandských koních.
10. - 11. den
Ti, kteří se rozhodli blíže prozkoumat majestátní Vatnajökull, se v ranních hodinách vydají na ledovcovou túru s místním průvodcem. Druhá část naší skupiny si dopřeje pozvolné dopoledne ve stínu hor. Naše další cesta nás zavede k velkolepému kaňonu Fjaðrárgljúfur. Zastavíme se u lávového pole sopky Laki a poté budeme pokračovat do zeleného srdce hor, do kempu Þakgil, který již patří do těžko přístupných oblastí islandských vrchovin. Zůstaneme zde další dvě noci. Oblast Thakgil je učiněným rájem pro pěší turistiku, plný kaňonů, řek, vodopádů a dokonce i ledopádů. Zdejší trasy patří rozhodně k jedněm z nejkrásnějších na celém ostrově. Proto podnikneme celodenní výpravu k ledopádu, nad propastí ledovce Huldujökull. Celý okruh jde zkrátit i prodloužit. Díky horší dostupnosti této oblasti budeme mít horské pěšinky téměř jen pro sebe. (↔ 15-20 km, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
12. den
První zastávkou dne nám bude nejjižnější cíp Islandu, osada Vík. Projdeme se po unikátní černé pláži, odkud uvidíme Ryenisdrangarské jehly. Ptáci papuchalci nás budou čekat na ptačích útesech Dyrhólaey. Poté se přesuneme k vodopádu Skógafoss. V případě špatného počasí navštívíme nádherné technické muzeum Skógar s přilehlým skanzenem a výjimečnou kavárnou Freya. Sbírku vodopádů doplní Seljalandsfoss, u něhož se dá vstoupit za jeho vodní stěnu. Večer přejedeme na následující dvě noci do Duhových hor. (↔ 8 km, ↑ 350 m, ↓ 340 m)
13. den
Dle chuti a nálady výběr z několika kratších i delších turistických okruhů v termální oblasti "Duhových hor" Landmannalaugar. Za pěkného počasí podnikneme delší výlet do oblasti termálních pramenů a obsidiánových hor v oblasti kolem vrcholu Brennisteinsalda. Neomezeně jsou k dispozici místní přírodní lázně, v podobě horké říčky, tekoucí hned vedle našich stanů. (↔ 5-16 km, ↑ 520 m, ↓ 520 m)
14. den
Pomalý přesun do civilizace. Návštěva rodinné firmy Fridheimar v Reykholtu, která se zabývá pěstováním rajčat a chovem islandských koní, známých pro svou sílu, zdraví a rozmanitost barev srsti. Prohlídka rajčatových skleníků s výkladem a stájí s ukázkou, jak je možné nevylít půllitr piva, když jedete na islandském koni. Den zakončíme společnou večeří u jednoho stolu. (↔ 3 km)
15.den
Poslední den strávíme v Reykjavíku, se svou polohou 64° 08' severní šířky nejseverněji položeným hlavním městem světa, plném zajímavé architektury – nemineme katedrálu Hallgrímskirkja či operu Harpa ve starém přístavu. Čas bude na prozkoumání nejrůznějších muzeí (muzeum punku, muzeum věnované polární záři) a uliček, včetně hlavní ulice Laugavegur s obchůdky. Večer se přesuneme do malého rodinného kempu, nedaleko od letiště Keflavík. (↔ 5-10 km)
16. den
V brzkých ranních hodinách odlet z Keflavíku přímým letem do Prahy.