1. den
Večerní odjezd z Prahy a dál s nástupy v Brně a Bratislavě přejezd nočním Maďarskem.
2. den
Už Rumunskem do Banátu a krajanské Svaté Heleny se zastávkou ve spádové přidunajské Moldava Veche, kde směníme peníze a prožijeme atmosféru místního tržiště. Po snídani pěší přechod na lehko do Gerniku (asi 15 km - batohy převeze auto) po základní trase přes pastvinu Garina a dál po hřebenové lesní cestě s občasnými vyhlídkami. Zdatnější si můžou cestu různě prodloužit přes Liborážskou rokli s kamenným mostem "Kulhavá skála" a živou krápníkovou jeskyni "Vranovec", či monumentální jeskyni „Turecká díra“, kde se prý za tureckých válek schovávaly celé místní vesnice. Ještě zdatnější mohou po snídani ještě vyběhnout nad Sv. Helenu na úžasnou vyhlídku na Dunaj a srbský Golubac s pobřežním hradem. V Gerniku ubytování na dvě noci v krajanských rodinách, večeře a seznamovací večírek v hospodě U rybníka.
3. den
Následuje trochu vhodného zklidnění po tom běsu úvodních dvou dnů. Prohlédneme si v klídku celý Gernik, který je největší z krajanských vesnic, navštívíme tamní nejrozsáhlejší z krajanských muzeí - Ceský dům s odbornými názornými ukázkami dávných zemědělských technik, zvyků, obyčejů i bydlení. Odpoledne si prohlédneme místní vodenice, zajdeme se podívat do školy, vyrazíme na kopec s nejhezčí vyhlídkou jak na Dunaj a rumunskou vesnici Sichevița, tak i na Gernik. Kdo bude chtít, může prolézt místní jeskyni Filipovo díra. Večer opět brífing s kytarou U rybníka.
4. den
Po snídani se už pěšky nalehko (převoz batohů opět zajištěn) vydáme po turistické červené značce do nejvyšší krajanské vesnice Rovensko (asi 16 km). Po cestě se i vykoupeme v úžasném kaskádovitém krasovém údolí pěti vodních mlýnků "U Petra" a pivo si dáme v půlce cesty na české salaši "U Filipa" od jíž jsou nejpoetictější vyhlídky na místní dunajské meandrování. V cílovém vyhlídkovém Rovensku budeme ubytováni dvě následné noci opět u krajanů v rodinách. Po spočinutí a večeři nás čeká i tu posezení v místní hospůdce "Pod starou lípou".
5. den
Brzy ráno vyjedeme auty přes Carbunari a Sascu Montanu do Sasca Romany do začátku údolí řeky Nera, podél ní už půjdeme nádherným, hlubokým krasovým kaňonem se spoustou vápencových terásek i tunýlků proti proudu. Při cestě koupání, "nepálské" lanové mosty, brod, úžasné scenérie i krasové jezírko Lacul Dracului, které vzniklo propadnutím velké jeskyně. V podvečer dojdeme do vesnice Sopotu Noua, kde nás čeká pivo v místním typickém rumunském obchodě a auta, která nás odvezou zpět na Rovensko. Večeře, posezení v hospůdce a pohledy do dálav i na hvězdy, které jsou v Rovensku dechberoucí. Pro méně zdatné je naplánována kratší trasa.
6. den
Po snídani přejedeme auty přes přídunajskou Berzáscu do naší čtvrté české vesnice Bígr, prohlédneme si ji i nejbližší okolí a vydáme se po červené značce nejdříve do údolí k říčce Sirina a dál přes vrch Kopřiva a zaniklé antracitové doly v Baia Noua do Eibenthalu (16 km). I zde se ubytujeme u krajanů v rodinách, kde máme zajištěnou banátskou polopenzi, občerstvíme se ve stylové staročeské hospodě a zhodnotíme další náročnější den.
7. den
Ráno nejdříve sejdeme k Dunaji ke gotickému hradu, který si zde před začátkem legendární Kazanské soutěsky postavil kamarád Franta. Ve stínu hradního cimbuří se tu pokocháme pohledy na Dunaj, poté se naložíme do autobusu a pojedeme do našeho posledního nocležiště - lázní Băile Herculane. Po cestě si vyfotografujeme ústí velké Kazanské soutěsky a obrovitou sochu hlavy bájného dáckého krále Decebala vytesanou horolezci ve skále a svezeme se na lodičkách (není v ceně zájezdu - cca 40 lei/os.) po Dunaji k místním jeskyním "Veteránů" a "Ponicova". V Lázních Herkulových se po ubytování projdeme po starobylém korzu, kudy kráčel rakouský císař František Josef I. s princeznou Sissi, dáme si kávičku v některé z lázeňských kavárniček a pak se vypravíme do okolních jeskyní a na skály vysoko nad údolím říčky Cerna. Večer pak svá unavená těla odložíme do léčivé teplé minerální vody, stejně jako kdysi bájný Herkules po boji s Hydrou.
8. den
V tento den vyrazíme do impozantního bělostného pohoří Mehedinți, vypínajícího se strmě na východ přímo nad Baile Herculane. Rovnou od našeho hotelu vystoupáme na jeho vrchol Domogledul Mare (1105 m.n.m.) a po té dle výkonnosti i stupně únavy budeme volit různě dlouhé trasy před opětným sestoupáním z náhorních patií do našeho základního tábora. Po hotelové večeři následuje rozlůčkový rumunský večírek s opětným vyhříváním v horkých pramenech, nebo procházkou po lázeňské promenádě a uličkami či parky Bailí, jejichž genius loci ještě pořád nevyprchalo.
9.-10. den
Dopoledne po hotelové snídani vystoupáme k jednomu z nejkrásnějších rumunských vodopádú - Vânturătoarea v pohoří Cernei. Po té si ještě prohlédneme honosné starobylé nádraží Baile Herculane, kde zastavoval i "Orient Expres" a přesuneme do naší šesté a poslední české vesnice Šumice. I tuto pořádně prohlédneme i s jejím okolím, slupneme poslední - stylovou rumunskou večeři, nalodíme se do našeho autobusu, ... cestou ještě utratíme poslední lee ve slavném rumunském poutním místě "Mănăstirea Piatra Scrisă", kde se po odstřelu skály zázračně objevil obraz Svaté trojice a už následuje jen noční přejezd do ČR s ranním příjezdem do Bratislavy, dopoledním do Brna a předpoledním do Prahy.