Makedonie a Kosovo, dvě nejméně známé země bývalé Jugoslávie, malé rozlohou, ale plné přírodních i kulturních zajímavostí. Vždyť památky na území dnešní Makedonie se datují až do doby hluboko před naším letopočtem. Byl to Makedonec Alexandr, kdo jako první sjednotil svět, a byli to Makedonci Cyril a Metoděj, kdo nás naučili číst a psát. Po celé Makedonii pak najdeme řadu opuštěných horských masivů s výškou přesahují 2.500 metrů. I my navštívíme 6 z nich – každé pohoří jiné. Nádhernými květinami porostlé pohoří Bistra, věčně zelenou Galičici, kamenitou Babu, skalnatou Babunu, pestré hory Šar Planina a na závěr divoké Prokleté hory. Chcete-li poznat Balkán, jak má být, pravou divočinu opravdu bez turistů, pojeďte do makedonských hor. V závěru zájezdu pak v Kosovu pak poznáme nelehkou současnost této malé země, kde tvoří většinu obyvatel etničtí Albánci, ale kde stále existují a fungují nejvýznamnější pravoslavné kláštery Srbska.
Z Brna se co nejrychleji přesuneme do Makedonie. Po ránu navštívíme orientálně laděné městečko TETOVO pyšnící se malovanou mešitou. Odpoledne pak podnikneme aklimatizační túru kolem jezer a salaší v pohoří Bistra nad Mavrovským jezerem.
Krátce navštívíme pravoslavný klášter Svatého Jana zvaný Bigorski monastir a zastavíme se v autonomní vesničce Vevčani, kde vydávají vlastní pasy a měnu. V oblasti Ohridského jezera navštívíme samotné město OHRID s mnoha historickými kostely, vykoupeme se v „makedonském moři“, zajdeme do repliky prehistorické vesnice postavené na kůlech nad jezerní hladinou a nevynecháme ani klášter sv. Nauma. Následující den nás při přechodu přes hřeben pohoří Galičica nás uchvátí výhledy na Ohridské jezero i sousední výše položené jezero Prespanské.
V druhém největším makedonském městě Bitole nás zaujme historické centrum s úzkými uličkami a orientální atmosférou i antické vykopávky města Heraclea Lyncestis s famózními mozaikami. Dvoudenní horská túra v pohoří Baba s přespáním na chatě u jezer Pelisterské oči nás zavede až na druhý nejvyšší vrchol Makedonie PELISTER (2.601 m). Při sestupu potkáme řadu památek na vojenskou frontu, která tudy vedla za první světové války – zákopy, či zbytky vojenské nemocnice. Autobusem od horského motelu Molika se svezeme zpátky k Prespanskému jezeru na parádní koupačku.
U města PRILEP vystoupáme skalním městem až na hrad Markovi kuli. Odtud nás skalnaté pohoří Babuna dovede až ke klášteru Treskavec. Shlédneme nejrozlehlejší antický areál země u městečka Stobi, který si v ničem nezadá s památkami v sousedním Řecku, a navečer ochutnáme vynikající místní víno z oblasti Negotino.
Krátce se zastavíme ve městě mostů a věží KRATOVU a podnikneme pouť k bizardním skalním útvarům zvaným zkamenělá svatba. Od kostelíka Svatého Jiří v Staro Nagoričane vyjedeme až na vrchol Kokino, kde poblíž megalitické svatyně nazývané Makedonské Stonenhenge strávíme romantickou noc. Poté přejedeme do hlavního města země SKOPJE, kde si prohlédneme historické centrum i moderní náměstí Makedonija proměněné na galerii monumentálních soch, rodný dům Matky Terezy i starou tureckou čtvrť s rušným bazarem. Odpočineme si u blízkého přehradního jezera Matka, kde se též projedeme na lodičkách zatopeným kaňonem.
Překročíme hranice KOSOVA a ze sedla Prevalac vystoupíme až pod hřeben Pestrých hor Šar Planiny ke Golemu jezeru. Zdatnější turisté mohou vystoupat až na vrchol Konjuška (2.435m) a znovu si šlápnout do Makedonie. Následující den zastavíme v historickém městě PRIZREN se starým mostem, tureckými lázněmi, pevností a Kukli Bejovou mešitou. Prohlédneme si turecký most u Bistražinu a vykoupeme se ve vodopádech Miruša. Zastavíme se i u překrásného Pećského patriarchátu a nakoukneme do famózní soutěsky řeky Rugova. Navečer pak navštívíme klášter Visoki Dečani, který se proslavil natáčením známé mayovky Žut (v originále Der Schut).
Naše putování zakončíme v kosovské části pohoří PROKLETIJE výstupem na nejvyšší horu Kosova Džeravicu (2.656 m) za vydatné výškové podpory místních džípů. Večer se s Balkánem rozloučíme a vyrazíme k domovu, kam dorazíme po poledni následujícího dne.
Nocovat budeme převážně na tábořištích ve volné přírodě nebo v balkánských kempech, obvykle poblíž hospůdek. Vždy ve vlastních stanech a spacácích. Jedenkrát přespíme také na horské chatě u jezer Pelisterské oči, kde jsou k dispozici postele s povlečením a místní polopenze, do hor tedy vyrazíme nalehko. Nemáte-li vlastní vybavení na kempování, můžete si jej vypůjčit v naší půjčovně. Vybavení si převezmete při odjezdu zájezdu."balkánský kemp"Balkánské kempy jsou oproti standardním kempům ze západní Evropy teprve v plenkách, takže rozhodně nečekejte žádný velký komfort. Většinou budeme moc rádi, když v něm poteče voda a bude fungovat záchod tureckého typu. Hygiena bude jednou velkou improvizací. Jednoduše proto, že tu lepší kempy nejsou. Zároveň ale platí, že kde nejsou kempy, nepotkáte ani davy turistů a odměnou za trochu nepohodlí jsou krásné autentické zážitky, a proto máme právě Balkán tak rádi.
Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře). Jídla jsou připravována ve speciální „polní“ nebo lépe "cestovní kuchyni", kterou jsme se rozhodli posunout na vyšší úroveň. Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Můžeme vyhovět i požadavkům různých druhů strávníků, jako jsou vegetariáni či vegani. Uspokojíme i ty, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy (je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také místní speciality. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně. Z místní stravy máte u nás v ceně zájezdu 2x snídani a 2x večeři. První jídlo, které od nás dostanete, bude večeře 2. den zájezdu a poslední jídlo od nás bude opět večeře den před odjezdem domů.
Doprava bude řešena zájezdovým autobusem.
Jedná se o 13denní zájezd na Balkán, jehož náplní je poznávání měst, historických památek a přírody Makedonie a Kosova. Při jedné túře v pohoří Baba budeme jednu noc přespávat mimo dosah autobusu na horské chatě, kde jsou k dispozici jednoduché postele (palandy) s povlečením. S sebou tedy nepotřebujete kromě kartáčku na zuby žádné další vybavení. Dále nás čeká několik dalších túr nalehko v délce od 2 hodin až po celý den. Problémem může být velké horko, které v tuto roční dobu v Makedonii a Kosovu často panuje, a občas i absence turistických cest. Většina túr má ale i lehčí variantu, popřípadě je možné je vynechat a užívat si balkánského koloritu ve městě, či v jiné civilizaci.
Kombinace jednodenních a vícedenních túrBudeme cestovat v jednom autobuse společně s tuláky vícedenních přechodů. Ti ale podniknou souvislý 8 denní přechod a naše cesty se tedy protnou víceméně pouze na cestu do Makedonie a poslední 3 dny zájezdu. V tomto případě tedy jednodenní a vícedenní túry kombinovat nelze.Cestovní dokladyNa cestu do navštívených zemí budete potřebovat CESTOVNÍ PAS. Kosovo totiž na rozdíl od ostatních balkánských zemí neuznává občanský průkaz jako cestovní doklad. Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.
Bližší informace ke cookies najdete zde