Náročnost
Zájezd odpovídá náročnosti č. 3 - 4 z 5 bodové škály. Zájezd je zaměřený na poznání nejzajímavějších míst Mauritánie a saharské oblasti, včetně 3 denního putování pouští. Vzhledem k plánovanému programu a relativně dlouhým přesunům letadlem i místními dopravními prostředky se jedná o cestovatelsky náročnější výpravu. Klade nároky částečně na fyzickou, ale především na psychickou odolnost zúčastněných.
Další info
Skupina
Předpokládaný počet účastníků je 11 účastníků + 1 průvodce, díky čemuž budeme moci využívat místní dopravy a pohodlněji a pospolu cestovat.
Bezpečnost
Mauritánie měla v minulosti problémy s bezpečností hlavně v regionech sousedících s Mali, ale postup mauritánské armády byl nemilosrdný a hranice zabezpečil. Policejní stanice se nachází na každém dvacátém kilometru, což cizincům dodává na bezpečnosti. Největším rizikem jsou proto malé krádeže, ty se však dějí všude na světě.
Místní obyvatelé
Mauritánci se dělí na bílé – potomky arabských kmenů a černé, Afričany. Černí Mauritánci, považovaní bílými za potomky otroků, zažívají v zemi stále ještě silnou diskriminaci, ale pro nás budou, oproti zasmušeným synům Arabské pouště, příjemnými společníky. Můžeme zde najít mnoho etnik a jazyků, nejzajímavější jsou patrně Modří lidé, Tuaregové, mluvící nejstarším jazykem světa a obývající tuto vyprahlou oblast po tisíciletí. My se s nimi domluvíme francouzsky, arabsky a možná i někdy anglicky.
Co si přibalit
Jedná se o expediční zájezd a proto se nám bude vybavení pro drsné země hodit. Určitě nezapomeňte na lehký stan (stačí jednoplášťový cyklo, kvůli písku), teplý spacák, jeden teplejší kus oblečení, lehké a snadno pratelné oblečení, přičemž ženy by si místo kraťasů měly raději nabalit dlouhou sukni a místo spousty tílek i něco, co zakrývá ramena. Hodit se bude určitě i asi tak 25 kopií pasu – ne neděláme si legraci. Na každém policejním check-inu si policisté musí uložit informace z vašeho pasu a pologramotným oficírům i sami sobě usnadníme cestu, když jim prostě dáme kopie.
Zavazadlo
Rozhodně se hodí batoh, který by ale neměl přesáhnout velikost 60 litrů. I v zemi, jako je Mauritánie, se dá koupit jídlo a nepotřebujete proto s sebou zásoby jídla na dva týdny (doporučujeme jeden nouzový balíček „pro strýčka Příhodu“). Batohy budeme často přehazovat a přenášet a kila navíc jsou spíš na škodu.
Cestovní doklady
Pro cestu do Mauritánie potřebujete cestovní pas s biometrickými údaji platný minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. Pro vstup do Mauritánie je vyžadováno turistické vízum. Vízum obdržíme po příletu na letiště v Nouakchottu (této možnosti primárně využijeme). Aktuálně vychází vízum na 55 EUR, tato částka není zahrnutá v ceně zájezdu. Při vyřízení víz bude asistovat průvodkyně.
Na co si dát pozor
Určitě na drobné krádeže, protože v jedné z nejchudších afrických zemí budeme za boháče. Pro nákupčí je určitě rizikem zvyšování cen místními. Riziko únosu či ozbrojeného útoku je naprosto minimální.
Očkování
Žádné očkování není povinné, ale určitě se hodí hepatitida A a B, břišní tyfus či tetan. Rozhodně doporučená je i žlutá zimnice, byť se v této oblasti vyskytuje spíš sporadicky.
Ceny
Nízké. Ačkoliv se místní snaží cizincům ceny navyšovat, pořád se jedná pro nás o snesitelné částky. Oběd si koupíme za 1-5 EUR (přičemž horní hranice patří do slušných restaurací ve městech), touaregský šátek za 3, ebenové náušnice za 4 a datlovou pastu vecpanou do kozí kůže, místní mňamku a hlavní produkt pouštních vesnic, za 2 Eura.
Počasí
Na výlet do Sahary ideální. Není horko, teploty se pohybují kolem 25 až 30 °C, u moře může být tepleji. V noci v poušti můžou ale naopak výrazně klesnout, ale opravdová zima nám bude jen v železném vlaku. S deštěm bychom se potkat neměli.
Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba měsíc před odjezdem.