Černá Hora, to je balkánská kráska malá rozlohou, za to plná úchvatných hor a hlubokých kaňonů. Naše cykloputování povede všemi národními parky Černé Hory: Durmitor, Bjelasica, Prokletje, Lovćen a Skadarsko jezero. Projedeme i Prokletými horami severní Albánie a nasajeme špetku exotické atmosféry této evropské divočiny. Z drsných i přívětivých hor severu zamíříme do středomoří, užijeme si kouzelné scenérie boky Kotorské a hlavně neopakovatelný sjezd z pohoří Lovćen do Kotoru. Nevynecháme ani gurmánské zážitky. Ochutnáme ten nejlepší balkánský pršut z Njeguši, lahodnou domácí rakij i pravý albánský koňak. A bude čas i na odpočinek a koupačku na plážích boky Kotorské.
Přejedeme z ČR ke slavnému mostu Đurđevića Tara přes hluboký kaňon řeky Tary (UNESCO) až do města Žabljak. Na kole vyrazíme na rozjezdovou etapu k Zminičku jezeru, na vyhlídku Ćurevac či k jezerům Riblje a Vražje. (↔ 20-55 km ↕ 150-600 m).
Projedeme vyhlášený okruh kolem pohoří Durmitor. Vystoupáme do Sedla s famózními výhledy na nejznámější pohoří Černé Hory, užijeme si kouzelný sjezd do kaňonu Sušice i nesčetné výhledy na kaňon Tary, jeden z nejhlubších v Evropě (↔ 80 km ↕ 1.800 m). Fakultativně lze podniknout pěší výlet v NP Durmitor.
Dáme si odpočinkovou etapu údolím Tary (↔ 65 km ↑ 550 m ↓ 1.250 m), anebo přejezd liduprázdného pohoří Sinjajevina. Nekonečnou zvlněnou krajinou kolem opuštěných kamenných salaší k Zabojsku jezeru a na závěr parádní sjezd k Taře (↔ 65 km ↑ 800 m ↓ 1500 m).
Od Biogradského jezera vystoupáme na hřeben pohoří Bjelasica, užijeme si cestu pralesem, výhledy na dvoutisícové vrcholy národního parku Biogradska Gora i sjezd do městečka Berane. (↔ 50 km ↑ 1200 m ↓ 1600 m). Trasu lze protáhnout přes sedlo Trešnjevik až do města Plav, kde se utáboříme na dvě noci (↔ 82 km ↑ 2000 m ↓ 1900 m).
Dáme si populární bajkerskou etapu přes Babino Polje k Hridsku jezeru (↔ 50 km ↕ 1600 m), anebo pohodovou asfaltovou variantu kolem Plavska jezera a do doliny Grbaja s famózními výhledy na masiv Karanfili (↔ 40 km ↑ 500 m ↓ 300 m).
Nahlédneme do národního parku Prokletje a prozkoumáme přírodní šperky kolem orientálního městečka Gusinje, vodopád Grlja, vyvěračky Alipašini Izvori a Oko Skakavice. Přejedeme do Albánské části Prokletých hor, přes malebné sedlo Lepushë panoramatickou cestou do vesničky Selcë (↔ 45 km ↑ 450 m ↓ 900 m).
Z údolí řeky Cemit vystoupáme serpentinami k vyhlídce u Rrapsh – Starja a zamíříme na jih ke Skadarskému jezeru, kde si užijeme zaslouženou koupačku v největším jezeře Balkánu (↔ 65 km ↑ 900 m ↓ 500 m).
Přejedeme zpět do Černé Hory. Z vesnice Vladimir vyrazíme na kouzelnou vyhlídkovou cestu pohořím Rumija nad Skadarským jezerem. Nespočetné pohledy na ostrůvky a zátoky střídají stinné kaštanové háje a příjemné hospůdky. Na výběr je několik tras (↔ 55 km ↑ 300 - 1200 m ↓ 300 - 1200 m), všechny končí v Rijece Crnojeviće, malebném městečku se starými mosty. Zájemci mohou podniknout výlet loďkou a užít si večer na jezeře.
Panoramata Skadarského jezera si vychutnáme při stoupání do bývalého hlavního města Černé Hory Cerinje s pravoslavným klášterem a starosvětskou atmosférou. Odtud již přejedeme pohoří (a národní park) Lovćen (↔ 45 km ↑ 1100 ↓ 250 m).
Poslední etapu zahájíme gurmánsky. V Njeguši ochutnáme ten nejlepší černohorský pršut, njegušský sýr i říznou rakiju. Pak už se nám otevřou výhledy na boku Kotorskou. Do opevněného města Kotor sjedeme pětadvaceti divokými serpentinami. Prohlédneme si přístavní město, vykoupeme se v Jadranu a večer vyrazíme domů (↔ 23 km ↑ 150 m ↓ 1000 m). Jako bonus můžete přidat výjezd na Jezerski Vrh (+ ↔ 24 km ↕ 700 m).
Dojezd do Brna v odpoledních hodinách.
Nocovat budeme celkem 8x v kempech (sprcha, WC) ve vlastních stanech a spacácích. Nemáte-li vlastní stan, můžete si je zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované ještě volné). Dopřejeme si i noc 1x v bungalovu. Zásuvky odpovídají českým standardům, není tedy zapotřebí žádné speciální redukce.
Během zájezdu je zajištěna oblíbená kudrnovská polopenze (snídaně a teplá večeře) připravovaná ve speciální "cestovní kuchyni". K přípravě používáme kvalitní suroviny od osvědčených dodavatelů, které doplňujeme čerstvými potravinami z místních zdrojů (převážně čerstvá zelenina a ovoce, pečivo). Pokrmy připravujeme s ohledem na typ zájezdu, odpovídající výkon a správné výživové hodnoty. Uspokojíme i specifické potřeby strávníků, kteří mají různá omezení, jako například celiakie nebo intolerance laktózy, ale také vegetariány (jakékoliv specifické požadavky je potřeba nahlásit předem). Podrobnější informace najdete na www.kudrna.cz/stravovani. Bude-li to vyžadovat program, dostanete někdy místo večeře teplý oběd nebo odpolední jídlo či balíček na cestu. Ostatní stravování během dne je ve vlastní režii, můžete si vzít svačinky z domova nebo ochutnat také speciality balkánské kuchyně. Možnost dokupovat místní potraviny bude téměř denně. Polopenze započne druhý den zájezdu večeří a končí předposlední den zájezdu opět večeří.
Doprava bude zajištěna zájezdovým autobusem.
Brno - Zvonařka
Jedná se o 12denní cyklistický zájezd zaměřený na poznání nejzajímavějších míst Černé Hory a severní Albánie. Samotný program zájezdu je naplánován tak, aby byl dostatek času nejen na cyklistiku, ale i na poznání historických památek, měst a také přírodních zajímavostí. Je v pravomoci hlavního průvodce zájezdu přizpůsobit program nečekaným situacím, počasí a náladám kolektivu. Cyklistický program odpovídá stupni náročnosti 3 (fakultativně 3–4), což znamená, že byste jej měli zvládnout po intenzivnějším rozježdění v sedle vašeho miláčka ještě před zájezdem. Při tomto cykloputování ujedeme přibližně 500–600 km po slušně udržovaných asfaltových silničkách s minimálním provozem a po horských šotolinových a místy kamenitých cestách. Počet ujetých kilometrů samozřejmě záleží pouze na vás. Náročnější etapy je často možné zkrátit volbou alternativní trasy nebos pomocí autobusu. Na cestách se silničním provozem je nutné dbát na zvýšenou opatrnost a dodržovat základní pravidla silničního provozu a lidské slušnosti. Během etap jedeme nalehko, na většině etap se lze občerstvit z místních zdrojů.Pro toto putování je nejvhodnější horské kolo, eventuelně trekové s hrubšími plášti.
Doporučený typ kola: horské, trekové s hrubšími plášti (pouze pro lehčí varianty) Povrch: 20 % šotolina/makadam, 80 % asfalt
Bližší informace ke cookies najdete zde