Náročnost
Trek zvládne každý, kdo má alespoň základní fyzičku. Tento trek není tak náročný, jako třeba slavný trek do Base Campu Everestu, či okruh kolem Annapuren. Počátečních pár dní bude náročnějších, musíme být na nohou okolo 7 hodin denně. Až nastoupáme do vyšší nadmořské výšky, zvolníme na 3-5 hodin chůze denně. Budeme mít 3 nosiče pro skupinu, každému můžou vzít cca 3 kg z batohu.
Proč na trek s nosičem?
Najmutí nosiče není známka slaboty - plán je takový, že nosič každému pouze odlehčí 2-3 kg z batohu, jde se tak o něco líp (co člověk během téměř dvou týdnů v horách ocení), zároveň si každý nese batoh s většinou nákladu sám. Nosič je vitálním členem každé skupinky - nosiči většinou mají srdečnou a upřímnou povahu a svou dobrou náladou a příběhy doladí spolu s místním průvodcem celkovou atmosféru výletu. Dále najmutím nosiče podpoříme ekonomiku a přivýdělek místních komunit - bez srdečnosti místních lidí by Himálaj nebyl Himálajem.
Další info
Překvapení!Průvodkyně může pro zájemce během treku nabídnout jednoduchá jógová cvičení - na protažení, práci s dechem, i práci s myslí. Většinu jejich jógových studií uskutečnila právě v Nepálu. Po návratu z hor bude pro zájemce možnost zúčastnit se lekce jógy i s jedním z nepálských učitelů, a také relaxace s léčivými tibetskými mísami.
Jazyk: Místním jazykem je nepálština, jazyk velmi blízký sanskritu. Angličtina je však velmi rozšířená a běžně používaná, v místech s častou frekvencí turistů není problém se domluvit. V horské oblasti Solukhumbu, kam se společně podíváme, se potom mluví převážně jazykem Šerpů, což je jeden ze vzdálenějších dialektů tibetštiny. Společnou řeč s dobrými lidmi je však možné najít všude, nezávisle na jazykových schopnostech. :)
Vízum:
Ke vstupu do Nepálu budete potřebovat platný cestovní pas ČR s platným vízem. Minimální platnost pasu musí být minimálně 6 měsíců po návratu z cesty. Turistická víza se vyřizují při vstupu do země za poplatek 50 USD pro 30 dnů pobytu. Vízum se dá získat po vyplnění formuláře a doložení 2 pasových fotografií přímo na letišti, je ale mnohem pohodlnější si o vízum zažádat předem online přes tento odkaz:
http://online.nepalimmigration.gov.np/tourist-visaNa letišti potom jenom předložíte již vytištěnou žádost a zaplatíte poplatek za vízum.
Zavazadlo:
Nejlepší volbou je pohodlný batoh (velikost 40-50 l), který s sebou budeme nosit každý den na zádech v horách. Abychom měli ještě dostatek místa pro suvenýry (a také pro věci, které nebudete potřebovat v horách), je vhodné dokoupit cestovní obal na batoh, či lehkou cestovní tašku, do které batoh vložíte. Hotel v Káthmandú nám věci, které s sebou nebudeme brát do hor, zadarmo uschová.
Očkování:
Do Nepálu není očkování povinné. Je tedy jen na vlastním uvážení, zda se před cestou necháte očkovat. Navštívená místa nejsou ze zdravotního hlediska nijak výrazně riziková. Přesto je hygiena obecně v Nepálu na hodně nízké úrovni v porovnání s Evropou a existuje tedy i možnost nákazy. Je tedy vhodné zvážit (=doporučujeme) očkování proti hepatitidě A a B a břišnímu tyfu. Dále je vhodné si pohlídat, že máte platnou tetanovku. Pro Nepál je rozhodně vhodné se nechat naočkovat proti vzteklině - v této oblasti jsou bohužel běžní jak toulaví psi, tak opice. Konkrétní doporučení je vhodné zkonzultovat se svým lékařem nebo s očkovacím centrem.
Měna:
Nepálská měna je nepálská rupie (NPR). Kurz se pohybuje mezi 5-6 NPR za 1 CZK. S sebou vezměte americké dolary (USD) či eura (EUR). Směnu peněz provedeme společně ve směnárně v Káthmándú. Také není problém přímo na místě vybrat hotovost z bankomatu. Oblast Everestu patří v Nepálu k těm dražším. Doporučujeme mít k dispozici cca 500 USD na jídlo, wifi, suvenýry a vstupy.
Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv.
rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odjezdem.