Vydejte se s námi do balkánských roklin a kopců, do Černé Hory a Albánie. Tyhle dva státy to není jen Durmitor a Prokletije.Pojďme se společně ztratit (a snad i zase najít) a toulat se přes kamenité Žijovo s rozeklanými vrcholy a labyrintem vápencových skal a horskými jezery, travnatou Crnou planinu a zapomenutý Goleš. Vystupme na Greben a pokochejme se panoramaty na nejvyšší vrcholy Černé Hory a Srbska. Užijme si večerní ohně, noci pod hvězdami a především putování přírodou, kde největší známkou civilizace v majestátních horách bude svérázná hospoda učitele Zvonka, pár salaší či partyzánský památníček.Krom toho se můžeme těšit na svérázné Balkánce, ať už se bude jednat o místní horaly či staré pastýře se stády ovcí, kteří u sklenky rakije zavzpomínají na časy za druga Tita, kdy "...život byl drsný, dinár si stál vysoko, muži byli praví muži, ženy pravé ženy a čokoládová pomazánka byla jen jedna."Za dlouhých zimních večerů pak sice kamarády neohromíte vyprávěním o tom, že jste v létě o dovolené vylezli na Surdup nebo Banderu, protože narozdíl od Matternhornu, K2 či Triglavu, nikdo nemá ponětí, kde tyhle hory jsou, ale vy už budete vědět, že vyrazit občas do neznámých hor má cenu.
27. 6. - 6. 7. 2025 / č.zájezdu 225836-01
Neřekne se mu jinak než Komár - neptejte se ho proč, stejně vám to nepoví. U Kudrnů se vyskytnul v roce 2009 o od té doby ho zajímá vše, co se točí kolem zájezdů. Za svou kudrnovskou kariéru se podílel na přípravě více než patnácti nových zájezdů. Komárovo srdce buší pro Balkán. Nezáleží na tom, ...
Už od dětství zapálená pro Himálaj, východní nauky, hory a přírodu. Nezahálí a svůj sen žije naplno. Při ročním pobytu v odlehlé nepálské vesnici mohla poznat každodenní život prostých venkovanů, při půlročním studiu jógy a hry na sitár v indickém Váránasí okusit chuť posvátného města hinduistů, ...
Přílet do Podgorice. Odpolední přesun furgony do vesnice Korita, odkud započneme naše putování.
Přejdeme pohořím Žijovo po starých zapomenutých cestičkách, které spojovaly dnes již povětšinou zaniklé salaše. Vystoupáme na nejvyšší vrchol Surdup (2.184 m) a zatáboříme v malebné dolině Bukmirského jezera.
Odpočinková procházka nalehko na nejjižnější dvoutisícovku Žijova Treskavac nás odmění výhledy až na daleký Durmitor a další černohorská pohoří.
Travnatá Crna planina nabídne travnaté svahy a pokud nejvyšší vrch Maglić nedostojí svému mlžnému jménu, tak i výhledy na černohorskou i albánskou část Prokletije. Nocleh v sedle u pravoslavného kostelíka sv. Ilje.
Dopoledne výstup nalehko na některý z jižních vrcholů pohoří Komovi (Kom Kučki, Suvovrh...) a odpoledne již k nejsevernějšímu cípu Albánie, kde se střídají hluboké lesy, květnaté louky se salašemi a dramatické skalní stěny.
Sestoupíme do hlubokého údolí řeky Kučkaja a při následujícím výstupu budeme mít dostatek času na nadávání na vodní erozi či/a vedení hranic na Balkánu, které často ignorují reliéf i zdravý rozum.
Náročnost dnešní hřebenovky (s nápaditým názvem Hřeben) podtrhne skutečnost, že se přiblížíme k pivu na méně než tři kilometry, ale díky značnému převýšení pro nás zůstane jen nedosažitelným snem.
Okruh nalehko na Visitor nad Plavským jezerem s dechberoucími pohledy na nejvyšší vrcholy Srbska a Černé Hory. Odpoledne se naše kroky stočí k severu k našemu poslednímu horskému tábořišti.
S horami se rozloučíme hřebenem Goleš, než nás cesty svedou do Andrijevice, odkud odjedeme (ano, nejspíš bude čas i na pivo) do m. o. Mateševa. Koupačka v řece Taře, poslední oheň.
Přejezd po jedné z nejhezčích železničních tratí v Evropě s výhledy na kaňony řek Malá Rijeka a Morača, kde se natáčel film Žut (v originale Der Schut). Popolední odlet do ČR, nebo Bělehradu.
Nocovat budeme 9x na tábořištích ve volné přírodě ve vlastních stanech a spacácích. Rozhodně nečekejte žádný velký komfort. Většinou budeme moc rádi, když narazíme na studenou vodu. Na tábořištích se budeme muset spokojit s mytím v potoce či jezeru. Téměř vždycky mají zdroj pitné vody. Nemáte-li vlastní vybavení na kempování, můžete si ho vypůjčit v naší půjčovně.
Stravování je po větší část zájezdu z vlastních zásob, protože kromě pastevců a ovcí téměř nepotkáme živé duše. V průběhu přechodu se do civilizace (s výjimkou jedné či dvou horských chat) vůbec nedostaneme, v horách budeme tedy odkázáni na zásoby, které si sem přineseme. Bude se tedy určitě hodit také vybavení na vaření. Příležitostně bude možnost vařit na ohni. Po domluvě bude možné objednat si na začátek túry šroubovací plynové kartuše, které průvodce zakoupí v předstihu v Podgorici.
Cestu do/z hor absolvujeme místními furgony. Odletový den pojedeme na letiště vlakem. Pohyb v horách pak bude na našich (obvykle dolních) končetinách.LetenkyCena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek.Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout.Přílet/Odlet: PodgoricaLet může být s 1 přestupem. Snažíme se primárně nabízet lety z Prahy, ale někdy bývá zajímavější varianta i z Vídně nebo Bratislavy.
Jedná se o 10denní zájezd na Balkán, jehož podstatnou část tvoří poměrně náročný přechod pohoří na pomezí Černé Hory a Albánie. Jednotlivé etapy přechodu jsou plánovány okolo (15 km) a obvykle je nelze zkracovat, pokud bude odpoledne čas, lze si přidat výstup na některý z okolních vrcholků (Kom Kučki, Surdup, Bandera...), což lze podniknout nalehko poté, co zatáboříme. Většina trasy vede v nadmořské výšce mezi 1.500 a 2.500 m. Úvodní část trasy v pohořích Žijovo a Komovi jde více kamenitým a skalnatým terénem, v ostatních částech pak převáží horské louky a v závěru pak i více lesů.
PočasíPočasí můžeme očekávat velmi proměnlivé od slunných dní s pálícím sluncem až po mlhu a chladné deštivé dny. Jistotou jsou chladné večery a noci – většinou budeme nocovat ve výškách mezi 1.500 a 2.000 m.VodaPitnou vodu bude možné doplnit každý den. Není potřeba nosit nějaké filtry či látky na čištění vody.Cestovní dokladyNa cestu do navštívených zemí budete potřebovat platný OBČANSKÝ PRŮKAZ.Ostatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte v dostatečném předstihu tak, abyste se mohli na zájezd v klidu připravit. Nejpozději však týden před odletem.
Bližší informace ke cookies najdete zde