Obrovská země jako Pákistán má mnoho co nabídnout. Od pouští, stepí a řeky Indus, po hory Střechy světa. Expedice nás zavede do podhůří Himalájí a Karakoramu, na čínské hranice, do vesniček v hlubokých údolích i k vyhlídkám na nejvyšší hory světa. Napůl horský a napůl poznávací charakter cesty nás provede unikátním prostředím "kulturního Tibetu," jehož pevnosti připomínají Lhasu, jeho jazyk perštinu a jehož obyvatelé jsou nám překvapivě blízcí. Pákistánem vás provede arabistka, iránistka a spisovatelka Lenka Hrabalová.
Přílet do Skardu - samotný přílet do Skardu je uchvacující a nabízí výhled na Střechu světa. Po dlouhé cestě se nejdříve rozkoukáme - navštívíme místní pevnost, podíváme se k řece Indus, ochutnáme první česnekový chléb.
Auty vyrazíme himalájskými cestami do vesnice Hushe, odkud podnikneme několikadenní trek přes rozkvetlé louky a majestátní ledovce, završený výhledem na K2. Dalším z cílů je BC Masherbrun, který bude naší cestě dominovat.
Ráno vyrazíme na západ, podél kroutícího se toku Indu, kde lidé těží drahé kameny ve skalách, přes místní centrum Gilgit, do pohádkového údolí Hunza. Naším domovem se stane Karímábád s kavárnami, restauracemi a ledovci.
Návštěva pevnosti Altit a Baltit, suvenýry, kavárny, restaurace. Navštívíme pevnosti Altit a Baltit, výspu tibestské kultury v Pákistánu. Také zavítáme do vesnice Ganesh, opevněného starobylého centra. Budeme uchváceni dřevěnou architekturou a mistry řezbáři.
Čeká nás celodenní výlet auty na nejvyšší hranici světa mezi Pákistánem a Čínou. Projedeme skrze tunely čínsko-pákistánského přátelství i kolem zatopeného údolí Abotábád. Při cestě zpět, když vše klapne, zastavíme v Gulmitu, a z výhledu pevnosti Ondra Poyga, kde si na stovkách schodů protáhneme ztuhlé nohy, budeme obdivovat jehly v Passu, a snad přejdeme i zavěšený most Hosejní. Večer dáme jačí steaky ve vyhlášeném Yak Grill.
Přejedeme na druhou stranu řeky do bývalého království Nagar, kde vyrazíme na výlet pod "kořeny" monumentální hory Rakapoši. Nádherný výhled pěšinkami vede i kolem nejvýše položeného kriketového hřiště světa.
Opustíme Hunzu a vrátíme se zpět do Skardu. Půlden si necháváme jako rezervní, abychom stihli to, co nám mohlo kvůli nabitému programu třeba utéct. A kdyby nic neuteklo, nápadů rozhodně nemáme málo.
Odlet to Evropy.
Ubytováni budeme v hostelech a pokojích po 2-3 lidech. Pákistánské standardy jsou nižší než naše, uděláme ale vše pro vaše pohodlí. Během treku musíme využít vlastní vybavení jako je stan, karimatka a spacák - budeme spát "na divoko" v nádherné přírodě.
Pákistánská strava je poměrně pálivá, ale dají se najít i méně ostré alternativy. Snídaně jsou obvykle vajíčka a nějaká placka. Obědy a večeře v místních restauracích všeho druhu, vegetariánské i nevegetariánské. Na treku nám bude vařit místní kuchař jednoduchá jídla, nějaké tyčinky atp. se dají dokoupit na místě (nebo si je můžete přivést).
Napůl horský a napůl poznávací charakter cesty nás provede unikátním prostředím "kulturního Tibetu," jehož pevnosti připomínají Lhasu, jeho jazyk perštinu a jehož obyvatelé jsou nám překvapivě blízcí.Součástí programu je také trek! Během celého treku nás bude doprovázet nejen kudrnovský, ale i místní průvodce. Trek půjdeme s vlastním stanem, karimatkou a spacákem, tudíž natěžko. Trek není náročný technicky, jedinou obtíží může být vysoká nadmořská výška - aklimatizaci proděláme. Zájezd je tedy určen spíše turistům, kteří jsou v dobré fyzické kondici a mají zkušenosti s túrami natěžko.
Bližší informace ke cookies najdete zde