Den 1 - Nalodění a první noc na lodi
Potkáme se v přístavu Angra do Heroismo a představíme vám naši plachetnici Midnight Blue, která se stane na několik následujících dní vaším plovoucím domovem. Po ubytování a úvodním seznámením se s životem na lodi proběhne výprava za zásobami. Večer možnost prohlídky města, které je zapsané na seznam dědictví UNESCO. Za prohlídku stojí místní kostely a architektura nebo procházka kolem pevnostního opevnění ze 17. st. na vrchol pozůstatků tufového vulkánu Monte Brasil, odkud jsou nádherné výhledy na město i okolní moře.
Plachetnicí za turistikou na Azory
Den 2 - První plavba a výprava do středu Země
Ráno z přístavu vyrazíme na kratší plavbu kolem geologicky rozmanitého jižního pobřeží ostrova Terceira. Během plavby si ukážeme jak kormidlovat, co se dělá s plachtami a mnoho dalšího. Proplujeme kolem ostrůvků Ilhéus das Cabras, které jsou přírodní rezervací a v případě dobrých podmínek se zde dá šnorchlovat a pozorovat místní druh rejnoka. Během plavby možné také koupaní v moři, pozorování delfínů a při vhodných podmínkách také plavání s nimi.
V případě zájmu a dostatku času možnost vyjet pronajatým autem do středu ostrova Terceira. A tím středem nemyslím jen geografický, ale i ten geologický. Ostrov je totiž stále vulkanicky činný. Čeká nás průzkum lávových tunelů, fumarol a jiných sopečných projevů.
Možné cíle:
Algar do Carvao – Procházka uvnitř vyhaslé sopky.
Furnas do Enxofre – O vulkanické aktivitě ostrova se přesvědčíte právě zde. Po naučné stezce budeme procházet kolem fumarol, sirných ložisek a jiných připomínek vnitřní síly Země.
Plachetnicí za turistikou na Azory
Plachetnicí za turistikou na Azory
Den 3 - Oceánský jachting
Dnes nás čeká plnokrevný jachting. Z Terceiry se vydáme vstříc ostrovu São Jorge. Čeká vás plavba pod plachtami, kormidlování a jiné aktivity. Během plaby je vysoká pravděpodobnost spatřit delfíny, velryby či jinou zdejší faunu. Na konci plavby možnost krátekého zastavení na nejvýchodnějším cípu ostrova a procházka ke zdejšímu majáku.
Dle rychlosti a zájmu zastavíme / navštívíme:
Farol do Topo – Maják na nejvýchodnějším cípu ostrova São Jorge.
Cascata da Ribeira do Salto – Téměř 100 metrů vysoký vodopád, který si nejlépe vychutnáte z moře. Pro odvážlivce při vhodném počasí možnost koupání.
Calheta – Malé přístavní městečko s kostelíkem, kde budeme zakotvení na noc
Plachetnicí za turistikou na Azory
Plachetnicí za turistikou na Azory
Den 4 - Objevujeme fajãs Hnědého ostrova
Po dni stráveném na moři dáme prostor k protáhnutí noh. Výpravu zapůjčeným autm začneme v jediné evropské kávové plantáži, kde se posilníme na cestu. Dál nás čekají nádherné fajãs – úrodné lávove planiny plné nejrůznějších plantáží, malebných domečků, krásné výhledy a vůbec den plný vůní květin a zeleně.
Místa která doporučujeme navštívít:
Fajã dos Vimes – Jediné místo, kde se v Evropě pěstuje káva.
Fajã da Caldeira – Městečko s krásnou mořskou lagunou, které není dostupné nijak jinak než pěšky.
Fajã do Cubres – Nádherný kostelík Ermida de Nossa Senhora de Lourdes z roku 1908.
Velhas – Večer zakončíme v některé ze zdejších restaurací. A pro ty, kdo ještě nebudou unaveni se nabízí kratší výlet na Zona do Arco – přírodní kamenný oblouk nad mořem nebo kopec Morro Grande, odkud jsou panoramatické výhledy na celou zátoku a v dálce majestátní siluetu ostrova Pico.
Plachetnicí za turistikou na Azory
Plachetnicí za turistikou na Azory
Den 5 - Plavba za vínem
Po dni stráveném na pevné zemi se opět vydáme na moře. Ze São Jorge přeplujeme na další z Azorských ostrovů – Pico – který je domovem nejvyšší hory Portugalska, ale zároveň je vyhlášený svými lávovými vinicemi. Naší výchozím přístavem pro průzkum ostrova se stane Madalena.
Místa která navštívíme:
Madalena – Kromě úžasných výhledů a panoramat sopky Pico ve městečku najdete přírodní koupaliště či velice fotogenický kostel z 18. st. Za návštěvu stojí museum vína s hájem až tisíc let starých dračinců a zdejší vinice, které patří ke světovému dědictví UNESCO.
Vinha da Criação Velha – Malý trek napříč lávovou vinicí zapsanou na seznam kulturního dědictví UNESCO. A kdo se na víno nejenom rád dívá ale i jej pije určitě využije možnosti objednat si ochutnávku místní produkce. Jen je potřeba se vybavit batohem, protože po ochutnávce si stoprocentně nějakou tu láhev určitěbudete chtít odnést domů.
Plachetnicí za turistikou na Azory
Plachetnicí za turistikou na Azory
Den 6 - Z moře na nejvyšší vrchol Portugalska
Dnes nás čeká vrchol výpravy. Výstup na 2351 m vysoký stratovulkán, nejvyšší horu Portugalska. Ti, kteří si na výstupy nepotrpí určitě neprohloupí, pokud se vydají na okružní jízdu ostrovem, kterému vulkán dominuje. Ostrov nabízí lávové tunely, úžasné vyhlídky i mnoho kratších treků k menším kalderám.
Místa která navštívíme:
Ponta do Pico – Nejvyšší hora Portugalska a zároveň spící stratovulkán. Samotný výstup začíná ve výšce 1100 m.n.m. a tak zbývá vystoupit “už jen” 1250 m. Na celý výstup a zpáteční sestup do nástupního bodu je třeba počítat 7 hodin a je tedy potřeba být přiměřeně fyzicky vybaven(á). Večer pak usedneme náležitě unavení na palubě Midnight Blue a se sklenkou vína a pocitem zadostiučinění budeme hledět zpět na majestátní Pico, které jsme zdolali.
(Pro zájemce můžeme zorganizovat večerní výstup za západem slunce s možností přespání na vrcholu. Nicméně je nutné se domluvit 2 týdny předem.)
Plachetnicí za turistikou na Azory
Plachetnicí za turistikou na Azory
Den 7 - Mekka všech námořníků
S Madaleny po kratší plavbě zakotvíme na ostrově Faial -poslední zastávce naší plavby. Ale rozhodně ne naše poslední dobrodružství na Azorech. Horta byla po století důležitou zastávkou všech námořníků. A je tomu tak i dodnes. Všichni, kteří plují plachetnicemi přes Atlantik, po mnoha a mnoha dnech na oceánu připlouvají právě sem, do prvního bezpečného přístavu. A zatímco pro mnohé je Horta koncem, pro nás bude výchozím bodem pro průzkum tohoto ostrova.
Místa k návštěvě:
Horta – Samotná Horta stojí za prohlídku. Už přímo v přístavu stojí za vidění přístavní zeď, kde všechny posádky, které překročily Atlantik zanechávají své malby jako připomínku nezapomenutelného dobrodružství. Večer určitě nevynecháme procházku na nedaleký sopečný kužel, odkud jsou nejen krásné výhledy na přístav a městečko, ale také na vulkán Pico osvětlený zapadajícím sluncem.
Mys Capelinhos – Sopka na západním pobřeží ostrova, která vznikla nečekanou erupcí v roce 1957. Kromě vyvrženého popelu, strusky a lávy se zde také nachází maják, který byl během erupce poničen.
Caldeira do Cabeço Gordo – Ohromná kaldera uprostřed ostrova. Kráter vyhaslé sopku je celý porostlý kapradinami, vřesy, endemickým keřem faja. Okraj kaldery se vypíná do výšky 1043 m a kráter je 400 m hluboký.
Peter’s Cafe Sport – Jestliže všichni námořníci míří do Horty. Tak po přistání v Hortě míří všichni sem. Bar, kam si na skleničku musí prostě zajít všichni dobrodruzi. A nejen ti, kteří zrovna přepluli modré dálavy. Vyhlášený je i místní Peter’s Gin. Čekání na obsluhu si můžete zpříjemnit prohlídkou vlajek, map a jiných námořnických artefaktu. V patře nad barem je pak muzeum velrybích zubů.
Plachetnicí za turistikou na Azory
Plachetnicí za turistikou na Azory
Den 8 - Rozloučení a vylodění
Každé dobrodružství musí jednou skončit. Naposled se spolu vyfotíme, obejmeme a začneme se těšit na další společná dobrodružství. Předtím, než vám poletí letadlo máte možnost si ještě projít městečko či se případně projít na nedalekou vyhlídku Monte da Guia – zatopený kráter s nádhernými výhledy na přístav, moře a ostrov Pico s dominantní siluetou vulkánu.
Plachetnicí za turistikou na Azory