Do Novohradských hor musíte odněkud přijít. Nelze se tu zčistajasna vyskytnout uprostřed věkovitých hvozdů, květnatých horských luk a stejnostejných lesních cestiček a zničehonic stát na místech zaniklých lidských stavení a osudů. Je nutno se sem odkudsi z dálky dostat, vzhlédnout k temným táhlým obrysům nejvyšších vrcholů, vnořit se do ranního chladu, koupat se v cárech táhnoucích se mlh, bloudit na stokrát stejných cestách, bát se ve hvězdné černé noci a být šťastni právě teď a tady. Najdete ve všech ohledech pozoruhodné území, v němž zanechaly své stopy rozvoje zejména rody Rožmberků a Buquoyů. Naopak čtyřicet let „železné opony“ se v příhraničí zasloužilo o uchování klidné divočiny. Najdete území s mimořádnými technickými i architektonickými památkami, muzei a expozicemi, historickými centry, hrady, církevními objekty a významnými poutními místy. S místy kam vkročily v různých údobích různé národnosti, jejichž životy utvářely charakter a tvář celého území. Dodnes se tu setkáte s tradicemi a kulturními zvyklostmi, které jsou typické právě pro tento cíp jižních Čech. Nebývalou hodnotu má však sama podmanivá a přívětivá krajina! Krajina zelená a modrá. Krajina sestávající z polí, luk a lesů, v jejichž nejvyšších partiích se ukrývají skalisté útvary a kamenná moře. Ale především krajina protkaná „žilkami“ potoků a řek, s modrými „dlaněmi“ jezer, rybníků a novodobých přehrad. Voda tu vždy hrála významnou roli, ať již tvořila unikátní plavební soustavu, byla pomocnicí pro realizaci řemesel, stejně jako pro chov ryb i coby zázračný léčebný prostředek … Z Novohradských hor musíte ale i odněkud odejít. To, abyste se sem mohli vracet…Naše nejjižněji položené pohoří bylo do roku 1989 díky hraničnímu zakázanému pásmu vstupu téměř zapovězené. A díky bývalému pohraničnímu pásmu je "téměř zapovězené" dodnes... Kdosi ho výstižně označil jako "Šumavu bez lidí".S místním průvodcem ho během víkendu nejen projdete v jeho nejatraktivnějších oblastech, potkáte se s místními originálními usedlíky, sem tam něco ochutnáme... Ale dozvíte se také např. kudy vedly v době "Železné opony" dráty vysokého napětí i kde se nejlépe utíkalo "za kopečky", ale co se málo ví - i z druhé strany k nám.
V Dolním Dvořiši na vás bude v poledne čekat průvodce. V místní restauraci poobědváme a vyrazíme loukami do Svatého Kamene (legenda o dvou oddalujících se kamenech, mezi kterými v době projetí povozu nastane konec světa), dále do Tiché (tvrz - vstupné 120 Kč) a na farmu v Janově Vsi. Postavíme stany a zajdeme se podívat k „vodnímu kameni“, kde údajně spočinula sama pana Marie a na místo zaniklé vesnice Cetviny, přes řeku je už Rakousko. Večer posedíme u farmářů na pivečku. (13 km)
Projdeme nejatraktivnějšími partiemi pohoří, popovídáme si, kde vedla „Železná opona“, skrze kterou se za minulého režimu (ne)uskutečnily nenapodobitelné útěky do Rakous. Jak se plavilo nejen polenové dříví a k čemu sloužily klauzy a proč vznikalo množství sklářských hutí? Proč jsou právě tady první kontinentální pralesy (Žofínský a Hojnovodský)? Staneme na Trojmezí i tam, kde lidé staletí žili a již nežijí... Vystoupáme na nejvyšší horu Novohradek na Kamenec (1.072 m). Také na Kuní horu (925 m) a možná uvidíme i Alpy z rozhledny na Kraví hoře (953 m). Až na temelínské věže jaderné elektrárny Temelín dovidíme z téměř božského místa od dřevěné zvonice na Pasekách.
Poslední den dojdeme do města Nové Hrady, projdeme si místa, kde nechal stopy rod Buquoy a zajedeme ke skanzenu Železné opony, na modelu Novohradských hor si ještě zrekapitulujeme kudy jsme vandrovali a rozloučíme se tak, abyste stihli být všichni do večera doma.P.S. A po večerech posedíme a zabékáme a budete mít příležitost si odvézt i produkci místních farmářů a dalších šikovných lidí (borůvkové víno, med, sirupy, bylinkové čaje a likéry…).
Nocovat budeme 4 noci v lůně Novohradských hor na ověřených placených tábořištích ve vlastním stanu a spacáku či rovnou pod širákem. Nemáte-li vlastní stan, můžete si je zapůjčit v naší půjčovně (bude-li vámi požadované vybavení ještě volné).
Stravování je po celou dobu zájezdu z vlastních zásob. Teplé jídlo si budeme moct dát jen 1. den na Janově Vsi (buřt, klobása, taky kafe, pivko) a 3. den na Žofíně (menu v restauraci).
Doprava po trase Brno – Jihlava – Pelhřimov – České Budějovice – Dolní Dvořiště bude zajištěna mikrobusem. Nazpět pojede mikrobus z Nových Hradů a dále stejnou cestou zpět do Brna.
Jedná se o pětidenní putování Novohradkami nalehko. Každý den nás čeká cca 13–18 km pochodu krajinou věkovitých hvozdů, květnatých horských luk a stejnostejných lesních cestiček. Celý zájezd absolvujeme nalehko, tedy s malým batůžkem. Ostatní věci vám vždy převeze mezi jednotlivými tábořišti doprovodné vozidlo. Naplánované trasy mohou být změněny s ohledem na počasí a nálady účastníků.
SkupinaTento zájezd je určen pro komorní skupinu, kterou bude doprovázet 1 průvodce a doprovodné vozidlo s řidičem pro převoz nepotřebných věcí na túru (stan, spacák apod.)Etapy1. den: Dolní Dvořiště – Janova Ves ↔13 km2. den: Janova Ves – Pohoří na Šumavě ↔18 km3. den: Pohoří na Šumavě – Žofín ↔17 km4. den: Žofín – Paseky ↔18 km5. den: Paseky – Nové Hrady ↔14 kmcelkem za zájezd 80 kmOstatní podrobné pokyny k zájezdu (tzv. rodokaps) obdržíte zhruba 2-3 týdny před odjezdem.
Bližší informace ke cookies najdete zde