Vietnam

Za zážitky bez obav

Vietnam

14 dní / 33 700 Kč
výběr zájezdu
 Zvolte typ zájezdu
Destinace
 Zvolte destinaci
Termín
Odjezd
+/-
Návrat
+/-
Cena
Cena od
Cena do
Ubytování
Strava
Doprava
Náročnost
Náročnost

Termíny

15. 9. - 28. 9. 2025
č. zájezdu: 22534800
cena 33 700 Kč
30. 9. - 13. 10. 2025
č. zájezdu: 22534801
cena 33 700 Kč
Nominace k termínu

Odeslat nominaci
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

za gurmánstvím, bambusovou architekturou a přírodou smaragdových polí

Navštívíme Vietnam, zemi neskutečně osobitou a rozmanitou. Poznáme lid přátelský, pracovitý a poctivý, nám tolik blízký a známý a zároveň tak vzdálený a nepochopitelný. Mimo to i lid rozmanitý, mluvící kromě vietnamštiny desítkami regionálních jazyků. Zemi s historií sahající tisíce let nazpět, do kraje hrdých králů bojujících o uznání svého panství ve stínu čínského giganta na severu. Říši, která svého času kolonizovala svůj kontinent, a o pár desítek let později se naopak stala scénou jednoho z nejkrutějších koloniálních konfliktů.
Ochutnáme jídla, o kterých se nám ani nesnilo, snad možná zdály noční můry, a vychutnáme si šálky domácí kávy v útulných hanojských kavárnách na březích jezer delty Rudé řeky.
Navštívíme stavby světového významu soudobé bambusové architektury, historické císařské paláce i dřevěné domy domorodých obyvatel. Pohlédneme ze sedaček starých rozvrzaných kol na strhující vápencové věže tyčící se v nekonečných smaragdových rýžových polích, nebo na ty plující v průzračných vodách oceánu přes zábradlí lodi. Svezeme se autobusy, minibusy, loděmi, lodičkami a vlaky, vinoucí se horami i údolími, rýžovými poli ve vnitrozemí i džunglemi na pobřežních útesech.
A to vše jen za pár milionů dongů!



Cena zahrnuje

  • 13x ubytování v hotelu/bungalovu/vlaku/dřevěné chýši/plovoucím domě
  • 6x se snídaní
  • 3x společná večeře
  • 4x společný oběd
  • společnou dopravu po Vietnamu
  • půjčování a parkování kol během společného programu
  • vstupy do památek a zážitky v rámci společného programu: různé chrámy a Ho Či Minova čtvrť v Hanoji,  představení vodních loutek v Hanoji, 5 památek v Hội An, ruiny chrámů v Mỹ Sơn, komplex Mramorových hor, kulturní památky menšiny Ta Ôi, vojenský prostor Hamburger Hill, Zakázané město v Huế (UNESCO), císařská mauzolea v okolí Huế (UNESCO), buddhistický komplex Bái Đính, plavbu na sampanech v Trang An (UNESCO), celodenní výlet do národního parku Cat Ba (UNESCO), celodenní výlet lodí do zátoky Lan Ha
  • kudrnovského průvodce
  • pojištění léčebných výloh, úrazu, zavazadel a odpovědnosti
  • zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

  • letenku (orientační cena zpáteční letenky od 25.000 Kč včetně tax)
  • vízum (1300 Kč)
  • zbývající obědy, večeře, snídaně, svačiny, kávu, kokosy, třtinovou šťávu (dle hýřivosti 250-400 Kč na den)
  • fakultativní vstupy a zážitky, vyhlídková plavba na kokosových člunech v Hội An (cca 150 Kč), vstup na vyhlídku Hang Múa (cca 100 Kč), fakultativní aktivity 11. den (kolo / skútr / lodičky / vstupy do památek) (do 200 Kč).

Reference

Videa

Program zájezdu

1. den

Přistaneme na letišti Nội Bài severně od Hanoje, vybereme si peníze a vyrazíme do víru parkoviště. Najdeme svůj autobus a během cesty si prohlédneme své první banánové plantáže a kachní farmy, přejedeme Rudou řeku a dostaneme se do centra pulzující vietnamské metropole. Najdeme své ubytování v jedné z úzkých uliček pod nánosem uzlů elektrických drátů, ubytujeme se a už se pustíme do víru velkoměsta. Podvečer strávíme v okolí legendárního “želvího” jezera Hoàn Kiếm, srdci vietnamské národní historie obklopené institucemi, chrámy, kavárnami a restauracemi. Jet lag zkrotíme silným šálkem žloutkového cappuccina cà phê trứng, k večeři slupneme dle chuti nudle nebo kuřecí pařátky a necháme své smysly opájet světly, zvuky, vůněmi prvních dojmů z Vietnamského Meziříčí.

2. den

Posnídáme s místními hovězí vývar phở a den věnujeme pamětihodnostem Hanoje. Čeká nás krásné město, široké koloniální bulváry lemované alejemi mohutných žakarand, kontrastující k historickému centru s křivolakými uličkami. Celé město je protkané idylickými klidnými jezery, která jsou obklopená kavárnami v typicky uzoučkých vysokých domech. Prohlédneme si nádherný Chrám literatury, centrum konfuciánské učenosti ve Vietnamu, navštívíme hanojskou katedrálu, obhlédneme si Hồ Chí Minhovo skromné sídlo i monumentální bílé mauzoleum chráněné čestnou stráží. Pokud budeme mít štěstí a bude přístupné, můžeme si i vystát frontu ve společnosti školních výletů a podívat se na balzamovanou tělesnou schránku osvoboditele vietnamského národa. Den zakončíme kulturním zážitkem z vodního loutkového divadla, tradiční, krásně barevné a strhujícně vtipné umělecké formy typické pro deltu Rudé řeky. A pak už rovnou na noční vlak směrem na jih!

3. den

Probudíme se krásně vyspaní po dobře strávené noci zhruba někde okolo císařského města Huế, ale ještě v něm nevystoupíme. Vlakem budeme pokračovat dál přes pohoří Bạch Mã. S každým nastoupaným metrem se člověk jako by přesouvá hlouběji zpět v čase, vegetace houstne, domy se ztrácí a brzy se vlak plazí již naprostou divočinou, s krásnými vyhlídkami na zarostlé kopce na jedné straně a na oceán na druhé. Dorazíme do města Đà Nẵng a poté ještě kousek po silnici dojedeme na jih do Hội An (UNESCO). Město Hội An je příjemným subtropickým přístavem s dokonale zachovaným historickým centrem v deltě řeky Thu Bồn, slavné svými všudypřítomnými lampionky. Přezdíváno je mu také Vietnamské Benátky. Každý region světa samozřejmě musí mít své vlastní lokální “benátky”, ale u města Hội An to je obzvláště případné. Centrum bývá totiž na podzim zaplaveno nejen turisty, ale i vodou. Turismus ve městě je sice opravdu masový, ale právem - město nabízí nespočet romantických zákoutí a i přes davy se dá najít spousta klidnějších míst, kde člověk v klidu načerpá historickou atmosféru. Večer si užijeme každý po svém ve světoznámých romantických uličkách nasvícených miliony lampionů rozvěšených mezi kupeckými domy.

4. den

Tento den si poprvé půjčíme kola, v jejichž sedlech strávíme většinu dne. Pokud mraky dovolí, tak den začneme krvavě rudým východem slunce nad zatím ještě nekrvavým Jihočínským mořem. S trochou štěstí stihneme zbytky místních, kteří s prvními paprsky spalujícího slunce zmizí a přenechají pláže turistům. Kdo bude mít zájem, může klidně strávit celý den ve stínu palem na dokonalých písečných plážích s kokosovým ořechem a brčkem v náručí. Aktivnější jedinci si na kole s průvodcem projedou nejen uličky města, ale i přilehlé vesničky, políčka, kokosové hvozdy pokrývající bahnité kanály a tržiště. S trochou štěstí potkáme nejen kachny, ale i buvoly. Společnou projížďku zakončíme v přístavišti kokosových člunů. Dobrodružnější povahy se mohou odvážit půjčit si skútr a brázdit okolí motorizovaně. Město Hội An je také vyhlášené svou textilní výrobou, a oblíbenou kratochvílí turistů je si tu za pár stovek nechat na míru ušít tričko, košili nebo šaty. Stačí se nechat změřit, vybrat látku, složit zálohu, večer se nechat přeměřit a další den se nechat (většinou příjemně) překvapit.

5. den

V ranních hodinách zajedeme do podhůří dramatického horského hřebene za městem na ruiny chrámového komplexu Mỹ Sơn (UNESCO), hlubokou džunglí obklopeného fascinujícího pozůstatku hinduistického království Champa, jehož dobytím se mimochodem království Vietnamu stalo říší. V této strhující scenérii můžeme ocenit architekturu a umění, které bychom čekali spíše pár tisíc kilometrů západněji a chvílemi se cítit tak trochu jako Indiana Jones. Na oběd vyrazíme směr Đà Nẵng, kde se najíme ve strhujících kulisách architektury světoznámého architekta Võ Trọng Nghĩa snoubící bambus s betonem. A hned poté se již vydáme do Mramorových hor, pitoreskního vápencového útvaru protkaného chodníčky, schodišti, jeskyněmi, pagodami, svatyněmi a vyhlídkami. Načerpáme tak atmosféru typicky východoasijského krajinářství a místní formy buddhismu. Večer strávíme ve městě Đà Nẵng, čtvrtém největším městě Vietnamu, moderním pulzujícím městě se strhující atmosférou, ve kterém člověk pocítí, jak neskutečně rychle se Vietnam dere dopředu.

6. den

Šestý den zájezdu dá opět možnost si odpočinout od mumraje vietnamských měst a památek a vydat se do lákavě zelených svahů hor na západním obzoru. Vydáme se na přesun sice trochu delší, ale o to víc strhující. Trasa totiž povede po legendární Hočiminově stezce, která kromě svého historického významu nabízí také fantastické výhledy. A na oběd už dorazíme do cíle, a to do údolíčka A Roang k lidu Tà Ôi - jednoho z mnoha národů Vietnamu, vyhlášeného svou kuchyní, krásnými černorůžovými kroji a - stejně jako ostatní horské národy Vietnamu - domy na kůlech. Den strávíme v těchto kulisách v příjemné společnosti tohoto vřelého pohostinného národa, který nám představí svou kuchyni, kulturu a okolní krajinu, s níž jsou tyto tradice spjaté. Na vlastní kůži poznáme jednu z tváří toho jak probíhá střet globální a tradiční civilizace. Navštívíme mimo jiné také místní lázně. A večer a noc strávíme hezky na hromádce v jednom z tradičních domů ve vesnici A Ka.

7. den

S lidem Tà Ôi se ještě nerozloučíme a vyrazíme o kousek dál do údolí A Sầu a města A Lưới. Ač byl tento kraj světa ještě ne tak dávno významným dějištěm krutých bojů partyzánů ze severu proti okupantům z jihu, nyní je údolí poklidným a zapomenutým krajem s příjemným klimatem a krásnými sceneriemi. My se nicméně i tak vydáme částečně po stopách války a zjistíme více o tom, jak tento neslavný konflikt ovlivnil místní lid i krajinu. Kromě toho však najdeme čas i na místní krajinu a vodopády. A odpoledne už po silnici kolem Řeky vůní přes průsmyky Kim Quy, Tà Lương a A Co sklouzneme serpentinami zase do nížin, přímo do císařského města Huế (UNESCO) a ještě než se další den ponoříme do jeho historie, tak se ponoříme do jeho veleslavného vývaru Bún bò Huế.

8. den

Huế se stalo císařským městem kolem v roce 1802 vítězstvím dynastie Nguyễn v občanské válce a bylo jím až do pádu císařství s koncem druhé světové války. Na dvůr v Huế také dorazili první misionáři a kolonizátoři a psaly se tu jedny z nejdůležitějších momentů vietnamské historie. Velkolepost východního císařství z města dýchá dodnes - je obehnáno vysokými hradbami a vodními příkopy. Projdeme se po zachovalých i obnovených palácích i uličkami pevnostního města. A okolí budeme poznávat znovu v sedlech kol. Vypravíme se do zasněné krajiny borových lesů obklopujících vietnamskou císařskou metropoli. Zajedeme si prohlédnout především fascinující hrobku předposledního císaře Khải Định. Komplex v sobě jedinečně snoubí vietnamskou tradiční architekturu, barokní tvarosloví a krajinářské principy a železobetonovou konstrukci, ale krajina po cestě tam i zpět nabízí mnoho překvapivých zákoutí. Na noc se pak uložíme do spacích kupé a vyrazíme zpět na sever.

9. den

Ráno dorazíme do města Hoa Lư, hlavního města provincie Ninh Bình. Odtud si užijeme půldenní výlet do buddhistického komplexu Bái Đính. V pitoreskní krajině která je jako vystřižená z orientálních maleb se svislými skalami, volavkami a rýžovými poli, se tyčí soustava chrámů a věží, které lámou všemožné rozměrové rekordy. Užijeme si tuto jedinečnou monumentální atmosféru a nádherné výhledy na okolní krajinu. A na odpoledne už se přesuneme do vesničky Tam Cốc, malebného letoviska na březích jezírka obklopeného vápencovými skalisky porostlými bambusem. Odměnou za přesun z jihu nám bude nádherné ubytování s příjemným bazénem a restaurací, kde načerpáme síly na další výlety.

10. den

Odsud se vydáme na kole dechberoucí krajinou plnou rýže a buvolů k přístavišti, odkud vyplouvají sampany proti proudu říčky přímo do srdce neprostupné bambusové džungle krajinného komplexu Trang An (UNESCO). Mezi strmými útesy se totiž skrývají tajemné chrámy, ke kterým se nedá dostat jinak než lodí skrz zatopené jeskyně. Hladoví po plavbě vyrazíme na oběd do jedné z místních restaurací, které jsou vyhlášené přípravou horských koz. Kromě kozího masa jsou však restaurace v Ninh Bình vyhlášené i šnečím tempem, a proto se obrníme trpělivostí. Cestu zpátky absolvujeme nádherným údolím s jezery mezi skalami a na západ slunce si ti odhodlaní z nás vystoupají po několika stech schodech na vyhlídku Hang Múa, sice nejspíše nejprofláklejší vyhlídku ve Vietnamu, ale která za davy rozhodně stojí.

11. den

I dnes se vydáme objevovat okolní krajinu, která skýtá nespočet pagod, jeskyní, tajemných zákoutí mezi skalami a říčkami. Vyplatí se jen tak toulat po zatopených rýžových políčkách a kochat se zemědělci, jak pasou buvoly, nebo kachnami, jak loví šneky. Komu by se už nechtělo šlapat, může se jednoduše poflakovat v nádherném prostředí na břehu vody s šálkem kokosové kávy a šťávy z cukrové třtiny. Nebo se může vydat na jinou vyhlídkovou plavbu, která začíná přímo u našeho ubytování. Naopak není problém se zase posadit do sedla kola a stihnout něco navíc, zatímco náročnější mohou dopoledne absolvovat i v sedlech skútrů. Odpoledne nás čeká delší, cca pětihodinový přesun autobusem křížem přes celou deltu Rudé řeky, přívozem z města Hai Phòng na ostrov Cát Bà. Tento doslova “ostrov žen” je vstupní branou do zátoky Lan Hạ (UNESCO), méně provařené a přitom krásnější sestry světoznámé zátoky Hạ Long. Večer se naladíme na přímořskou atmosféru povečeřením mořských specialit, nebo noční procházkou po chodníčku nad útesy s výhledem na tajemné stíny skal nořící se z moře.

12. den

Hned nad ránem si prohlédneme vzdálenější část přístavu a také se pokocháme výrobou opravdu kvalitní rybí omáčky, což bude chuťový i čichový zážitek na celý život - míněno překvapivě pozitivně. A hned potom už vyrazíme do srdce ostrova, abychom poznali místní národní park. Začneme vyšplháním po strmých svazích porostlých džunglí na nádhernou vyhlídku, kde budeme mít okolní neprostupný zelený oceán jako na dlani. A poté už dále několik kilometrů lesem směrem na severovýchod. Na pozdní oběd dorazíme do odstrčené vesničky Việt Hải. Na kolech dojedeme dál do přístavu a odtud se přesuneme loďmo do jednoho z domků rozptýlených mezi skalisky v moři v plovoucí rybářské vesnici, kde žije 2000 lidí v domcích plovoucích na vzduchových polštářích, kde pěstují a loví ryby, paryby, korýše a měkkýše. Zde tyto mořské obludy povečeříme a strávíme noc. Po večeři odvážlivci ještě den zakončí projížďkou po nočním moři na kajacích.

13. den

Předposlední den nás čeká jedna z největších vietnamských atrakcí a to lodní výlet mezi plovoucími vápencovými skalami nad zářivě tyrkysovým mořem. Je až neuvěřitelné, jaké formace dokázala příroda na tomto místě vytvořit. Zapádlujeme si na kajacích i v denním světle, na kterých proplujeme tentokrát pitoreskními zatopenými jeskyněmi do skrytého údolí v jednom z ostrovů a s trochou štěstí uvidíme místní endemické langury. Bude také příležitost si zaplavat kolem lodi v oceánu ve stínu skalisek porostlých planým ananasem a vyjít na břeh na jedné ze zašitých písečných plážiček ve stínu dramatických útesů. Na rozloučenou se pokocháme výhledem na neuvěřitelnou krajinu zátoky Lan Hạ ve zlatavém přísvitu odpoledního slunce. Odpoledne už vyrazíme na tříhodinovou cestu autobusem zpět do Hanoje.

14. den

Naposledy zalijeme své chuťové pohárky hustým vývarem s chutí koriandru a po té si den užijeme a rozloučíme se s Vietnamem především po svém. Budeme již za sebou mít dva týdny dobrodružství a nabití spoustou zážitku si každý užijeme vietnamskou metropoli tak, jak nám vyhovuje. Někteří možná budou chtít oběhnout památky či muzea, která nestihli. Bude to také skvělá příležitost zaplnit prázdné místo v zavazadle suvenýry, nebo prázdné místo v žaludku ještě neochutnanými dobrotami. Lidé toužící naopak po klidu se mohou přesunout k Západními jezeru a toulat se po jeho klidných nábřežích, navštívit pagody či kavárny jej lemující a načerpat atmosféru života ve čtvrti oblíbené především expaty a místní vyšší třídou. Možnosti Hanoje jsou jednoduše neomezené! Dřív nebo později však sen musí skončit a my se vydáme na letiště. Po cestě na něj si však vychutnáme jedinečnou večeři v takzvané “Hadí vesnici”, dnes předměstí, jménem Lệ Mật. Přízvisko získala jednoduše tím, že se zde již staletí chovají hadi, historicky pro císařský dvůr. Dnes vám však umožní okusit hada i když nemáte modrou krev, a to od masa z hadích žeber na ananasu až po hadí škvarky. Zážitek navíc nebude pouze gastronomický, ale nabídne různá vzrušení ještě před usednutím ke stolu až po závěrečný přípitek nad dobře snědeným plazem. Nasedneme tak do letadla plní nejen dojmů a budeme nad šálkem bezchutné letadlové kávy nostalgicky vzpomínat na orosené sklenice s ledovou kokosovou kávou a celý Vietnam, který necháme za sebou.

Ubytování

Ubytováni budeme celkem na 7 místech: Hanoi, Hoi An, A Ka, Hue, Tam Coc, Cat Ba a Lan Ha. K tomu strávíme dvě noci přesunem v lůžkových vlacích. V Hoi An budeme tři noci a v Tam Coc dvě, abychom dobili baterky, ale jinak se budeme často přesouvat, proto je nutné být připraven a zabalen na kočovný život. Ubytování jsou příjemná a klidná, autentická, vždy v minimální vzdálenosti od našich aktivit ale zároveň chráněná před hlukem z nejrušnějších ulic. Spát budeme v pokojích pro 2-4 osoby s vlastní koupelnou. Jedno z těchto ubytování je plovoucí. Dvě noci ve vlaku strávíme ve spacích kupé po čtyřech. Jednu noc u domorodců pak strávíme hromadně v tradiční stavbě.

Standard ubytování ve Vietnamu je vysoký, vysoce oproti očekávání, které by člověk mohl mít např. dle statistik jako je HDP apod. Pro nás nezvyklý je fakt, že Vietnamci nepotřebují ve svých domácnostech tolik slunce a pokoje mají často jen menší okna. Pár dní také může trvat zvyknout si na vlhké a teplé subtropické klima, klimatizaci, a je nutné brát v potaz výjimečnou možnost návštěvy šestinohých kamarádů.

Strava

V některých hotýlcích dostaneme kontinentální snídani. Jinak se budeme stravovat vesměs v chutích, rytmu a kulisách ryze vietnamských. Budeme většinou jíst v dostupných restauracích pro místní, nebo si dáme třeba street food. V lepších restauracích se zastavíme výjimečně, často se naopak bude jíst na plastových židličkách na ulici. Ochutnáme originály všech slavných vietnamských pokrmů jako jsou polévky s nudlemi phở a bùn, salát bún bò nam bộ, vypijeme litry slavné kávy se salkem, či méně známého cappuccina se žloutkovou pěnou, spořádáme hromady banánů, mang a dragonfruitů a ochutnáte nejspíš několik druhů exotického ovoce, o kterém jste doposud ani neslyšeli.

Vietnamská kuchyně také vyniká rozmanitostí příloh. Setkáme se s rýžovými nudlemi, širokými rýžovými nudlemi, placatými rýžovými nudlemi, tenoučkými rýžovými nudlemi, pšeničnými nudlemi, tenkými pšeničnými nudlemi, a takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Objevování tajů vietnamských specialit - vesměs založených na mase - je součástí programu. Vegetariánství je ve Vietnamu velice nezvyklé, ne že by vás někdo případně odsuzoval, ale jíst vegetariánsky v běžných restauracích je extrémně náročné, občas i nemožné. Pokud jste striktní vegetariáni či vegani, připravte se na to, že dříve nebo později, nebo ještě dříve, budete donuceni být o hladu.

Zvláštností Jihovýchodní Asie je konzumace mnohem rozmanitějšího množství živočišných druhů, než je zvyklé u nás - lidé s rozvinutým citem pro ochranu zvířat musí počítat s tím, že bude jejich srdce na některých tržištích a v restauracích krvácet. Vietnamci rádi do všeho možného přidávají led a obecně příprava jídla probíhá trochu “punkověji” než jsme zvyklí z Evropy. Postupují hygienicky, ale zájezd by rozhodně byl velmi stresující pro osoby, které trpí nadměrným strachem z mikrobů.

Doprava

Letenky
Cena letenky není zahrnutá v ceně zájezdu. Jejich cena v průběhu roku kolísá, proto částka uváděná u zájezdu je pouze orientační. Jakmile je přihlášen dostatek účastníků pro realizaci zájezdu, poptáme letenky a zvolíme optimální variantu, obvykle nejvýhodnější na trhu. Vzhledem k tomu, že lhůta pro potvrzení rezervace a zaplacení letenky je obvykle velmi šibeniční (leckdy i méně než 24 hodin), mohou u nás klienti zaplatit zálohu na letenky ve výši uvedené orientační ceny, kterou po zakoupení letenek vyúčtujeme a případný přeplatek vrátíme či převedeme do plateb k zájezdu (vždy dle domluvy). V případě dražších letenek vždy kontaktujeme klienty a žádáme je o souhlas se zakoupením ještě před potvrzením rezervace. Naší nabídky využívá drtivá většina klientů, přesto ale umožňujeme zakoupit si i vlastní letenky (s využitím různých věrnostních programů nebo vlastním itinerářem letu), při jejich nákupu je však dobré konzultovat itinerář letu s CK a hlavně si potvrdit realizaci zájezdu (dosažení minimálního počtu účastníků). Podrobnosti k letecké dopravě naleznete ve Všeobecných podmínkách pro zajištění letenek. Počítejte s odletem o den dříve před avizovaným termínem zájezdu. Předpokládaný návrat do ČR je pak o den později. Stává se tak velmi výjimečně, ale s ohledem na dostupnost letů a jejich cenu můžeme termín zájezdu o maximálně 3 dny posunout. 
Nástupní a výstupní místo: Hanoi

Doprava ve Vietnamu
Ve Vietnamu si užijeme pestrosti cestování. Svezeme se autobusy, minibusy, loděmi, lodičkami, vlaky, motorkami. Necelou polovinu dní strávíme alespoň částečně v sedle starších půjčených kol, na kterých budeme brázdit jak rušné barevné a voňavé ulice, tak i bahnité polní cesty mezi rýžovými políčky. Je tedy naprostou nutností schopnost jezdit na kole a to obzvláště v provozu! Je potřeba počítat s tím, že půjčovaná kola jsou staršího ročníku výroby a tu a tam v nich něco vrže, skřípe, velikost rámu kola neodpovídá velikosti rámu jezdce a podobně. Cyklistické vzdálenosti se však pohybují kolem 30 km v základní variantě většinou po rovině a není problém je bez větší námahy za den ujet i na těchto veteránech. Odměnou nám je o to autentičtější zážitek!

Nástupní místa

Náročnost

Zájezd odpovídá náročnosti č. 2 z 5 bodové škály. Poměrně nenáročný program s volitelným přidáním náročnějších aktivit, které zvládne průměrně zdatný člověk, jež alespoň občas provozuje turistiku nebo rekreační sport.
Program není fyzicky vyčerpávající, součástí nejsou dlouhé výšlapy s převýšením. Vietnamci jsou neskutečně přátelský a otevřený národ. Na rozdíl od spousty jiných destinací vás nečeká téměř žádné obtěžování ze strany pouličních prodejců, rádoby průvodců a podobně. Program ale může být občas vyčerpávající svými přesuny v prostředí chaotickém, hlučném a dusném pro naše na klid a chládek zvyklá zhýčkaná evropská tělíčka. Pro cestování veřejnou dopravou je potřeba se občas obrnit trpělivostí, nebát se přitulit k cizím lidem v přeplněném autobusu a být ochotný sdílet svůj osobní prostor.

Další info

Aktuální podmínky vstupu
Pro vstup do Vietnamu je nutný cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu. Ke vstupu je pro náš zájezd stále důležité také vízum, které Vám za poplatek rádi vyřídíme. K vyřízení budeme potřebovat sken pasu, fotografii pasového formátu a trvalou adresu bydliště. Vízum do Vietnamu se nevztahuje pro zájezdy, které jsou organizované vietnamskými cestovními agenturami, které my v rámci zájezdu nevyužíváme, proto jsou pro nás víza stále nutná.

Zavazadlo
Vzhledem k přesunům různými dopravními prostředky od letadel až po motorky je nejvhodnějším zavazadlem krosna. Budeme se přesouvat místními dopravními prostředky a kufřík by byl nepraktický. Je vhodné vzít si větší poloprázdnou krosnu aby bylo v čem dovézt domů tuny čaje, vonných tyčinek, sošek, kávy, oblečení a jiných trofejí.

Počasí
Počasí ve Vietnamu v době našeho výletu je příjemné letní, ale mohou se objevit dusné dny i bouře. Není potřeba balit si teplé oblečení, pláštěnka se může hodit, ale i déšť je teplý a rychle uschne, jak na ulici, tak na oblečení.
Rozhodně si vezměte plavky, plánujeme koupání. Hygienické a obecně jakékoliv zboží je ve Vietnamu běžně dostupné, takže pokud na něco zapomenete, není problém to sehnat na místě.

Očkování
Oficiálně pro vstup do země pro většinu lidí není potřeba žádné konkrétní očkování. Pouze v případě, že přilétáte z jiné tropické země s výskytem žluté zimnice, kde jste strávili alespoň 12 hodin, se musíte prokázat očkováním. Před cestami do tropických zemí se obecně doporučuje očkování proti břišnímu tyfu a žloutence. Součástí programu je dvoudenní výlet do hor ve středním Vietnamu, kde se obě tyto nemoci mohou reálně vyskytnout a očkování proti nim je tedy velmi důležité. Očkování proti vzteklině není nutností, ve Vietnamu se obecně nepohybují toulaví psi.
Malárie je v zemi přítomna minimálně a především v jižní části země, kde se pohybovat nebudeme. V případě té nepravděpodobné možnosti, že ji chytíte, vám ji na místě vyléčí, ve Vietnamu na malárii nikdo nezemřel už desítky let. Rozhodně nedoporučujeme profylaktika, která mají extrémní vedlejší účinky a vyplatí se používat vesměs jen pro krátkodobě výpravy do pralesů a bažin střední Afriky.

Pokud by nedejbože došlo k situaci, kde by bylo podezření na nemoc, či došlo ke zranění, tak jsme v každý moment programu v dobrém dosahu přesunu do nemocnice. Specialitou zájezdů do tropů je také bohužel téměř jistota nakažení nějakým běžným respiračním onemocněním, které může znepříjemnit dovolenou. Děje se tak v souvislosti s nevyspáním a jetlagem, davy na letištích, klimatickým šokem oproti podzimní Evropě, teplotními rozdíly a suchým vzduchem od klimatizace atd. Sice částečně nepohodlným, ale velmi efektivním řešením je nasadit v Praze respirátor a sundat jej až v Hanoji. Vhodné může být také absolvovat očkování proti aktuálně cirkulujícímu kmenu chřipky a covidu.

Konkrétní doporučení, obzvláště s ohledem na svůj zdravotní stav, konzultujte se svým lékařem nebo s očkovací klinikou.

Měna a ceny
Vietnamskou národní měnou je đồng [dum], značený mezinárodním kódem VND. Pro Čechy je měna velice praktická, protože jedna koruna je rovna 1 000 dongům, + - pár procent dle současného kurzu.

Bezpečnost
Drobná kriminalita je ve Vietnamu minimální, téměř neexistuje. Není nutné schovávat bankovky po tělních dutinách ani záhybech oblečení, ale samozřejmě se nedoporučuje působit zbytečně bohatě a naivně zároveň. Je vhodné jako vždy na cestách mít po kapsách jen menší množství peněz a větší obnos a doklady mít skryté v batohu.

Jazyk
Anglicky mluví trochu zaměstnanci a provozovatelé ubytování a služeb, ale obecně na nízké úrovni, podobně jako v ČR. Připravte si ruce, nohy a úsměv!
Vietnamština naštěstí (pro nás) z nenávisti vůči čínskému imperialismu převzala písmo imperialistů evropských. Jejich latinka byla ale jezuity obohacena o 4 tónová znaménka a několik diakritických symbolů. Velká část slov samohlásek tak má nad sebou dva různé symboly! Ty nejsou jen tak pro parádu, vietnamština je totiž jazyk tonální a z evropského pohledu minimální rozdíl je pro Vietnamce rozdíl propastný.
Pro fajnšmekry je rozhodně žádoucí se dopředu naučit číst vietnamské nápisy. Na cestách se to nesmírně hodí, a navíc si člověk rozšíří obzory. Nejjednodušší je kombinovat nadšené YouTubery s aplikací Duolingo. Navíc si díky tomu například místo kávy neobjednáte rybu a místo čaje ovesnou kaši.

Termíny

15. 9. - 28. 9. 2025
č. zájezdu: 22534800
cena 33 700 Kč
30. 9. - 13. 10. 2025
č. zájezdu: 22534801
cena 33 700 Kč
Nominace k termínu

Odeslat nominaci
Nominace odeslána Vaše nominace byla úspěšně odeslána do našeho systému. Děkujeme za zájem.

Podobné zájezdy

Bali, Lombok a Jáva

Bali, Lombok a Jáva

6. 9. - 28. 9. 2025 Chci to vidět
Singapur, Malajsie a Thajsko

Singapur, Malajsie a Thajsko

6. 1. - 21. 1. 2026 Chci to vidět